Čo sa deje na trhu so stavebnými materiálmi?

0 2 204

Pravdepodobne ste už zachytili správu o prudkom raste cien energií. Tieto informácie sa netýkajú len Slovenska, ale celej Európy. Od budúceho roka si za elektrinu aj plyn priplatia aj domácnosti. Koľko to však vychádza pri veľkej výrobni, ktorá k svojim procesom potrebuje oveľa viac energie? Nehovoriac o vykurovaní veľkých hál, v ktorých ľudia pracujú. Toto zdražovanie už dnes pociťujú stovky podnikov na Slovensku a pre niektoré z nich by to pri neustálom raste mohlo byť aj likvidačné.

Zvýšenie sa dotýka najmä firiem, ktoré používajú pri výrobe plyn, či už ide o chemický, sklársky priemysel alebo stavebníctvo. Napríklad, len na výrobu 300 ton tehál sa spotrebuje cca 10 tisíc m3 plynu. Keďže sa cena plynu rádovo niekoľkonásobne zvýšila, premieta sa to aj do ceny finálneho výrobku. Pre lepšiu predstavu si môžeme porovnať priemernú cenu za megawatthodinu – v minulom roku to bolo okolo 5 eur a teraz, ten istý plyn, stojí takmer 100 eur za MWh. Niektorí výrobcovia stavebných materiálov preto už v súčasnosti museli pristúpiť k rôznym opatreniam, ako pozastavenie výroby produktov, ktoré vyžadujú najvyššie vstupné náklady. Ak by sa situácia vyhrotila, môže sa pokojne stať aj to, že budú musieť utlmiť samotnú výrobu.

Konkrétne stavebníctvo trápi zvyšovanie cien z každej strany. Globálna ekonomika aktuálne bojuje s nedostatkom viacerých surovín a materiálov. Táto materiálová kríza je spôsobená hlavne zabrzdením výroby počas pandémie a jej pomalším rozbiehaním. Mnohí svetoví producenti čelili problémom s výrobou kvôli karanténnym opatreniam a nedostatku zamestnancov. Pandémia tiež narušila zabehané dodávateľsko-odberateľské reťazce a spomalila, v niektorých prípadoch aj zastavila, produkciu a logistiku stavebných materiálov, z čoho pramení ich nedostatok na skladoch. Nepriamo sa zdražovania dotýkajú aj rastúce ceny pohonných hmôt, ktoré súčasne predražujú dopravu. Pri niektorých komoditách sme mohli vidieť nárasty aj v stovkách percent. Dramaticky stúpli najmä ceny ocele, železa, dreva a plastu. Slabá ponuka a rastúci dopyt teraz tlačia na rast cien.

Nárasty cien materiálov zvyšujú náklady na výstavbu, ale aj na rekonštrukcie. Práve z týchto dôvodov sa treba na túto novú situáciu pripraviť, ak chcete stavať rodinný dom. Plánovanie je základ. Rozmýšľajte dopredu, dajte si napočítať potrebu jednotlivých stavebných materiálov a objednajte si ich v dostatočnom predstihu, aby vaše predstavy o termínoch realizácie boli uskutočniteľné a aby ste na jar mohli začať stavať.

Spoločnosť Leier Baustoffe SK, ako nadnárodný výrobca stavebných materiálov, vopred vyzýva zákazníkov, aby si nenechávali objednávku tovaru na poslednú chvíľu a rátali so sklzom vo výrobe i v dodávkach. Radšej si nechajte pripraviť nápočet materiálu už teraz a odkonzultujte svoju výstavbu s odborníkmi. Určite sa tak vyhnete nepríjemným prekvapeniam. Stavebný materiál Leier nájdete aj na www.leier.sk.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.