Čo robiť, ak sa pokazí ohrievacie teleso v práčke či sporáku?

0 2 172

Jedna z najčastejších chýb, ktoré spôsobia poruchu práčky či sporáka, je poškodenie ohrievacieho telesa. To pri poruche prestane zohrievať vodu či rúru na pečenie a gazdinkám neraz narobí starosti. Viete, ako s v prípade potreby vybrať náhradné ohrievacie teliesko?

Práčku opraví aj domáci kutil

Ak si pri pokazenej práčke neviete dať rady, je potrebné ohrievacie teleso najprv premerať, aby ste si boli istý, že chybu hľadáme na správnom mieste. Teleso nájdete pod bubnom práčky. Pri zvrchu plnených práčkach sa nachádza zvyčajne na pravej strane práčky.

Na začiatku nezabudnite odpojiť káble od svoriek práčky.

Pri premeriavaní budete potrebovať multimeter. Multimeter je potrebné nastaviť na najnižšie hodnoty odporu a zmeriame odpor špirály na svorkách. Namerať by ste mali hodnoty medzi 22 a 42 ohm. Ak sa nepodarí odpor namerať, teleso je zrejme prepálené.

Riaďte sa servisným manuálom

V niektorých servisných manuáloch nájdete jednoznačne určený druh správnych ohrievacích telies. Ten je zvyčajne uvedený pod servisným číslom, s ktorým zájdete do špecializovanej predajne. Niektoré špirály sa používajú vo viacerých modeloch, preto môže mať teleso viacero servisných kódov. Ak ste manuál zapatrošili, nevešajte hlavu. Na internete dnes každý výrobca ponúka k jednotlivým výrobkom potrebné informácie alebo poskytuje poradenstvo v prípade poruchy.

Pre kúpou nového ohrevného telesa odmerajte dĺžku telesa, ktorá sa meria od príruby, časti, ktorá je umiestnená vo vnútri práčky. Úzke práčky majú zvyčajne kratšie telesá. Môže sa stať, najmä ak ste práčku kupovali v zahraničí, že ohrievacie teleso bude mať v špecifickom tvare, ktorý sa na Slovensku nebude dať kúpiť. Nestrácajte čas a napíšte priamo na servisnú stránku výrobcu, ktorý vám môže ponúknuť kúpu náhradného telesa.

Výmena ohrevného telesa v sporáku

Narozdiel od ohrevného telesa v práčke by poškodenú súčiastku v sporáku mal vymieňať len skúsený elektrikár.

Pri poškodenej ohrevnej špirále v sporáku stačí vyskrutkovať zadné skrutky krytu, ktoré držia teleso. Vytiahnete ho von a na skrutky a matice upevníte nové. Výmena okrúhleho telesa prebieha podobne. Pri výbere sa riaďte servisným manuálom a odporúčaniami výrobcov.

Výhodou pri výmene ohrievacieho telesa do sporáka a práčky je našťastie pomerne finančne nenáročná položka. Ceny vyhrievacích telies sa pohybujú v rozmedzí desiatich až dvadsiatich eur. Pokiaľ si výmenou nie ste istý a nemáte s ňou skúsenosti, výmenný servis vám zabezpečí v čase záručnej lehoty výrobca. Výmena či oprava by vás nemala stáť nič. Pri starších výrobkoch si nechajte poradiť od odborníka. Mnohí z nich vám ponúknu aj náhradné výmenné teleso za nižšiu cenu.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.