Chcete chrániť svoj majetok a bývanie kamerou? Kedy je to v súlade so zákonom o ochrane osobných údajov?

0 170

Aj ochrana majetku je jednou z hlavných podmienok spokojného bývania. Udržiavanie hodnôt, ktoré považujeme za dôležité v pôvodnom a dokonalom stave je pre nás nevyhnutné, pretože za mnohé z nich, ak nie väčšinu, si musíme zaplatiť. Spôsobov, ako si zaistiť ochranu takéhoto majetku je niekoľko, no v súčasnej dobe je jedným z obľúbených, aj elektronický monitoring prostredia pomocou špeciálnych kamerových systémov. Aj tu si ale musíte dávať pozor, aby ste neporušovali zákon, čo je v týchto prípadoch dosť veľký problém a často diskutovaná téma.

Vyžaduje si to určité opatrenia

Bezpodmienečné zabezpečenie objektu na ochranu – či už ide o obytnú alebo komerčnú nehnuteľnosť, pomocou týchto systémov, nemusí byť len o správnom nákupe konkrétneho zariadenia. Samotná inštalácia si vyžaduje určité schopnosti a vedomosti a inak tomu nie je ani v prípade oprávnenia na používanie takýchto kamier.

Vzťahuje sa na vás zákon o ochrane osobných údajov?

Ak sa z konkrétnych dôvodov rozhodnete chrániť okolie svojho obchodu, ale aj súkromného pozemku kamerovým systémom, mali by ste vedieť, že celý tento proces podlieha určitým pravidlám zákona č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Verejný priestor pod kamerou musí byť označený

Nemusíte byť právnikom ani advokátom, aby ste vedeli, že ak sa rozhodnete použiť IP kameru v priestranstve, kde má prístup aj verejnosť, pracujete s osobnými údajmi. Inak to môže byť v prípade súkromného pozemku. Verejný priestor môžete monitorovať len na účely ochrany verejného poriadku, bezpečnosti, majetku alebo zdravia. Takto chránený priestor by mal byť riadne označený ako monitorovaný, a to bez ohľadu na typ nosiča, na ktorý sa obraz alebo zvuk zaznamenáva.

Monitorovanie musí byť v rozsahu nevyhnutnom na dosiahnutie tohto účelu, čo znamená, že by ste si mali dať pozor na sklon kamery a správne konkrétny priestor sledovať v záujme ochrany svojich práv, ktoré určuje tento zákon.

Súkromný pozemok

Ten môžete monitorovať tiež, ale iba vtedy, ak je kamera nastavená v správnom uhle a na monitorovanie vášho pozemku alebo majetku. Ak by ste už zasahovali do súkromia susedov alebo verejnosti, no potrebujete chrániť svoj majetok, musíte mať súhlas dotknutých osôb, ktoré tento priestor vlastnia.

Monitorovanie môže ovplyvniť aj spôsob umiestnenia

Ak už máte jasno v tom, kto a ako môže monitorovať svoj obchodný alebo súkromný priestor, zrejme budete uvažovať o vhodnom zariadení a jeho umiestnení. Aj tieto faktory budú vplývať na plnohodnotné využitie a ten správny efekt.

Pri umiestnení nezabudnite na svetelné podmienky, ktoré počas dňa alebo noci v danej lokalite máte. Potom je dôležitý aj samotný výber zariadenia. Dnes si môžete zohnať techniku bez zbytočných káblov a prepojení. Takže sa dá v exteriéroch využiť naozaj naplno. Sledovať tak môžete svoju domácnosť aj okolie bez nutnosti použitia akýchkoľvek spojovacích prvkov. Kedykoľvek a na akomkoľvek mieste, pretože vám na všetko stačí Wi-fi pripojenie a možno dobrý mobil.

V rámci bezpečnosti sa ale táto možnosť ukazuje ako veľmi dobré riešenie, len si to musíte vedieť všetko správne ošetriť, dobre vybrať a vhodne nastaviť.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.