Čas lesku: Slnečná energia je najrýchlejšie rastúcim zdrojom novej energie

0 483

Obnoviteľné zdroje predstavovali dve tretiny novej energie, ktoré sa zaradili do svetových rozvodných sietí v minulom roku, tvrdí Medzinárodná energetická agentúra (IEA).

Solárna energia bola v minulom roku najrýchlejšie rastúcim zdrojom energie na svete, a po prvýkrát prekonala nárast vo všetkých ostatných formách výroby elektrickej energie, čo zaskočilo aj popredných odborníkov, ktorí takto privítali „novú éru“.

Solárny panel je (niekedy nazývaný aj ako fotovoltický modul) je zložený zo špeciálnych solárnych článkov. Takýto systém môže byť použitý pre generovanie a dodávku elektriny pre komerčné využitie.

Ak sa dokáže vďaka nim slnečná energia vhodne zachytiť, môže byť pre ľudstvo solárna energia veľkým prínosom, no samozrejme, ako každá jedna technológia, aj táto vec si vyžaduje svoj čas, aby sa plnohodnotne uplatnila na trhu.

Má aj u nás svoje opodstatnenie

Uplatňovať sa začína aj u nás, no nie je to zatiaľ až tak celkom lacná alternatíva, ktorá by naplno dokázala nahradiť všetky spomínané zdroje energií. Ani intenzita slnečného žiarenia nie je u nás na tom najlepšie, aj keď môžeme hovoriť o globálnom otepľovaní. To však ale neznamená, že v rovníkových oblastiach sa nedá naplno využiť. A možno by sme nemuseli chodiť až tak ďaleko a vyššie ocenenie slnečnej energie by nás neprekvapilo ani za hranicami.

Kto má rozhodujúce slovo

V zahraničí táto nová solárna kapacita dokonca prekonala čistý rast uhlia, ktoré bolo predtým najväčším zdrojom výroby elektrickej energie. Tento posun je spôsobený klesajúcimi cenami a vládnymi politikami, a to najmä v Číne, ktorá predstavuje takmer polovicu inštalovaných solárnych panelov v celosvetovom meradle.

Neskôr však budú musieť navrhnúť podobnú politiku, ktorá zvýši pružnosť týchto rozvodných sietí viaceré krajiny. Nech už to bude formou dotácii a príspevkov, slnečná energia je lacným a obnoviteľným zdrojom energie, o ktorom možno uvažujete do budúcna aj vy.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.