Biokrb: Vyberte si plameň bez dymu a sadzí

0 1 599

Považujete klasický krb za zbytočný luxus? Zaobstarajte si biokrb, ktorý nezanechá vo vašej miestnosti žiaden dym alebo sadze. Bio-krb sa ľahko inštaluje, ľahko sa udržuje a kúzlo horiaceho ohňa môžete obdivovať kdekoľvek v dome alebo v útulnom kúte záhrady.

Biokrb je väčšia a lepšia verzia plynového horáka, v ktorej bioetanol funguje ako palivo. Počas spaľovania tento denaturovaný alkohol (ktorý sa vyrába z rastlinných materiálov) emituje iba vodnú paru a oxid uhličitý, a preto sa na rozdiel od klasického krbu na spaľovanie dreva, netvoria vo vašej obývacej izbe žiadne sadze a popol. Bioetanol môže byť navyše aromatizovaný špeciálnym éterickými olejmi, vďaka čomu si doma vytvoríte príjemnú atmosféru.

Jednoduchosť a pohodlie

Rastúcu popularitu biokrbov spôsobujú najmä tri komponenty:

  • jednoduchá inštalácia,
  • relatívne nízka cena
  • a predovšetkým štýlový a moderný dizajn.

Okrem toho, si tieto zariadenia nevyžadujú pecné vybavenie, takže sa dajú umiestniť na akékoľvek vhodné miesto v dome alebo na záhrade. A potom sa v atmosfére útulnosti radujete z tepla a žiarivosti ohňa bez obáv z odstraňovania popola a dymu.

V metódach využívania dreva a biokrbov je však mierny rozdiel. Biokrb zaisťuje viac menej dekoratívnu funkciu, pretože poskytuje malé množstvo tepla a nemôže sa použiť na samostatné vykurovanie miestnosti.

Naopak, miestnosť s biokrbom je potrebné častejšie vetrať, pretože pri spaľovaní bioetanolu sa absorbuje kyslík a uvoľňuje CO2. Nespornou výhodou biokrbu však je, že raz za čas stačí naplniť nádrž palivom a priviesť zápalku k horáku tak, aby v krbe horeli jasné plamene.

Záhradné bio krby

Veľkou výhodou biokrbu v porovnaní s konvenčnými zdrojmi ohňa je jeho mobilita. Takéto zariadenie je možné vziať na vhodné miesto na záhrade, a potom sa s ním vrátiť do miestnosti.

Biokrb bude nevyhnutný tam, kde nemôžete použiť tradičný oheň, napríklad na terasu, balkón alebo do záhrady. Takýto záhadne blikajúci oheň v biokrboch je nezvyčajnou ozdobou pre večerné stretnutia na čerstvom vzduchu každom ročnom období.

Biokrby sa dodávajú v niekoľkých variantoch. Modely v podobe kamenných alebo betónových misiek sa často nachádzajú v odľahlých rohoch záhrady, ktoré sú skryté pred zvedavými očami okolia alebo naopak na otvorených terasách. Ich výhodou je často sklenená konštrukcia, ktorá vám umožňuje voľne obdivovať oheň, chráni ho pred nárazmi vetra a rastlinami.

Podobne ako stredoveké lampy, sa dajú umiestniť pozdĺž záhradných chodníkov, vďaka čomu bude návrat a cesta domov jednoduchšia.

Biokrby v interiéri

Medzi bohatú ponuku biokrbov patria aj zariadenia pre priestranné a malé miestnosti – niektoré modely s veľkosťou obyčajného svietnika sú bezpečnejšie ako horiace sviečky, ktoré majú rovnaký svetelný efekt.

Objemový biokrb je možné umiestniť na podlahu. Kompaktné modely budú zasa veľkolepo vyzerať napríklad na stole, no môžu byť zabudované do pultu, do otvorov v stene alebo na polici vyrobenej zo žiaruvzdorného materiálu.

Takéto biokrby vôbec nezaberajú priestor. A na ich inštaláciu si nemusíte pozývať žiadnych odborníkov.

Ktorý biokrb si vybrať?

Kúpou biokrbu získate sadu pozostávajúcu z niekoľkých prvkov. Jednou z nich je oceľová nádrž (bio-vložka), v ktorej sa spaľuje bioetanol. Niektoré modely poskytujú dokonca aj úpravu úrovne (veľkosti) plameňa.

Druhým prvkom je skrinka z kovu (natretá ohňovzdornou farbou v čiernej, zlatej alebo medenej), nehrdzavejúcej ocele alebo keramiky. Niektoré spoločnosti vám však ponúkajú možnosť objednať si biokrb na individuálnom projekte, čo sa ale samozrejme odrazí v jeho cene.

Bezpečnosť na prvom mieste

Základom bezpečného používania biokrbu je prísne dodržiavanie podmienok týkajúcich sa používania paliva. Je prísne zakázané používať palivá, ktoré nie sú určené pre biokrby. Nepoužívajte rafinované výrobky, ako sú rozpúšťadlá alebo benzín – to by poškodilo horák a oheň by sa mohol vymknúť spod kontroly.

Nevhodný horľavý materiál môže byť tiež zdrojom nepríjemných zápachov a dokonca môže ohroziť aj vaše zdravie. Šetriť sa tu určite neoplatí, no ani zbytočne preplácať, preto trh s touto ponukou pred výberom selektujte. Nakupujte biokrby v špecializovaných internetových obchodoch a od oficiálnych zástupcov.

Vyzdobením interiéru vášho domu alebo bytu týmto moderným a štýlovým zariadením zabudnete na prípravu palivového dreva a na núdzové volanie kominára. Navyše to bude celé pôsobiť veľmi štýlovo.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.