Aký zdroj tepla zvoliť?

0 683

Rodinný dom je vyhľadávanou alternatívou voči bývaniu v meste. Môžete si tu všetko prispôsobiť svojim vlastným potrebám a možnostiam.

Jeho realizácia si však vyžaduje aj nemalé znalosti napríklad aj v oblasti kúrenia. Správne vykúriť dom a zabezpečiť si teplú vodu teda nie je jednoduché a tieto spôsoby nemožno rozdeliť na dobré a zlé. Každému predsa vyhovuje niečo iné, no treba zohľadniť aj dostupnosť v mieste Vášho budúceho bydliska. Do úvahy treba však brať nielen počiatočné náklady, ale aj tie prevádzkové, ktoré Vám budú peniaze z peňaženky ťahať pravidelne.

Základným ukazovateľom je teda výhrevnosť jednotlivých druhov paliva. Ide o množstvo tepla, ktoré získate spálením 1 kg paliva. Dôležitá je teda cena, no na to si musíme určiť, koľko tepla bude náš dom počas jedného roka potrebovať. Toto záleží od jeho veľkosti, aj od počtu členov rodiny, no v konečných cenách sú zásadné rozdiely. Napríklad pri kúrení plynom budete ročne potrebovať väčšiu hotovosť, ako keď budete kúriť v kondenzačnom kotle, prípadne využijete drevnú biomasu v splyňovacom kotle.

Asi najpopulárnejšie, najmä na vidieku je drevo. Tu však treba zohľadňovať nielen počiatočné náklady, či jeho predajnú cenu, ale aj dostatočný priestor na jeho uskladnenie. Ak by ste ho totiž kupovali počas vykurovacej sezóny, vyjde Vás podstatne drahšie. Ak máte možnosť brať drevo z pozemkového spoločenstva, myslite aj na jeho dobré vysušenie, na čo budete musieť drevo správne uskladniť aj na 2 roky. V tomto prípade však berte do úvahy aj vlastnú prácu počas leta, ak chcete ušetriť jeho príprave sa nevyhnete. Účinnosť spaľovania je zhruba 85 %, čím sa ročné náklady na kúrenie pohybujú okolo 750 €. Počiatočné náklady sa však môžu vyšplhať až na 13 000 €.

Rastlinné a drevené pelety majú podobnú výhrevnosť ako drevo, no ich obstarávacia cena je vyššia, a tak aj náklady za rok stúpnu. V minulosti sa vo veľkej miere využívalo čierne a hnedé uhlie, no jeho účinnosť je menej ako 70 %, a náklady na kúrenie za roky teda rastú.

Populárny je aj zemný plyn, ktorého účinnosť spaľovania je okolo 90 – 95 %, no vzhľadom na cenu Vás kúrenie vyjde viac. Jeho výhodou je však pohodlie, kedy jednoducho nemusíte riešiť zásoby na zimu, a nevzniká ani neporiadok ako pri kúrení napríklad drevom, či uhlím. Problém je však s jeho dostupnosťou. V niektorých obciach na Slovensku tak stále nie je možné ho na kúrenie využiť.

Dostupnejšia je v tomto ohľade elektrina, ktorá sa nachádza vo väčšine väčších aj menší obcí. Tu je však výhodnejšie zvoliť tepelné čerpadlo, keďže jeho spotreba je oveľa nižšia, ako u elektrokotla a účinnosť spaľovania je veľmi vysoká, a to aj 300 %. Ročné náklady na kúrenie sa tak môžu pohybovať okolo 900 €, no počítať treba s vyššou obstarávacou cenou, a to až do 17 000 €.

Každý zo spôsobov má svoje výhody aj nevýhody, je teda len na Vás, pre ktorý sa rozhodnete. Poradiť sa môžete aj s odborníkom, ktorý Vám prezradí viac a pomôže s výberom. Myslieť však treba aj na pravidelné kontroly spaľovacích telies, ako aj dymovodov a komínov.

Foto by: Horia Varlan

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.