Ako vyberať kvalitné pracovné odevy

0 429

Vyberáte pracovný odev? Či už hľadáte montérky, vesty alebo pracovnú obuv, rozhodne tu nie je priestor na kompromisy. I ten najmenší ústupok vás môže v tom lepšom prípade stáť kopu peňazí, a na ten horší prípad radšej ani nemyslime. Pracovné oblečenie treba vyberať s rozvahou, s prihliadnutím na kvalitu použitých materiálov, ale i ďalšie vlastnosti kupovaného odevu. Prečítajte si s nami, čo je pri výbere pracovného oblečenia najdôležitejšie. Všetky dôležité informácie nájdete v tomto článku.

Základné kritériá pre výber pracovného oblečenia:

  • praktickosť a bezpečnosť
  • dlhotrvácnosť a odolnosť voči počasiu (v zime udržiavanie tepla, v lete vzdušnosť)
  • pohodlie
  • sloboda pohybu
  • normy a predpisy

Aké prvky zvyšujú odolnosť odevu?

  • kvalitné materiály – a to nie len čo sa látky týka, ale tiež zapínania a zipsov. Zapínanie vás nesmie zradiť v žiadnej situácii, a práve zipsy sa zvyknú kaziť najčastejšie. Ak máte na výber, siahnite radšej po odeve bez zipsu, s iným typom zapínania. Niekedy sa však bez nich nezaobídeme, a vtedy je potrebné vyberať zipsy výhradne z kvalitných materiálov.
  • opratie látky pred šitím – výrobca môže látku pred jej úpravou vyprať. Nielenže tým predíde zbehnutiu materiálov pri prvom praní, navyše sa tým zabezpečí i to, že odev svojmu nositeľovi lepšie sadne.
  • odolné prešívanie – na výrobku si vždy dôkladne prezrite kvalitu stehu. Napnite látku a pozorujte, ako sa stehy správajú pri námahe. Ak nemáte možnosť výrobok si „obchytať“, hľadajte dvojito prešívané odevy, a hrubé stehy, ktoré by mali vydržať i náročnejšie podmienky.

Pohodlie a sloboda pohybu

Ako na prvý pohľad spoznáte pohodlné oblečenie? Ťažko. Môžete si však u výrobcu, či v informáciách o výrobku preveriť už spomínané opranie pre výrobou. Taktiež dbajte o to, aby sa zakúpila správna veľkosť, ktorá sadne naozaj ako uliata.

Čo však odhaliť aspoň do istej miery určite viete je, či sa v oblečení bude dať dobre hýbať. Ak na odeve napríklad pod pazuchami alebo v oblasti rozkroku zbadáte všité trojuholníky látky, potom výrobca myslel i na to, že nositeľ jeho výrobku sa bude načahovať, rozpažovať, rozkročovať… a že si neželá, aby sa mu pri týchto pohyboch jeho oblečenie trhalo.

Praktickosť a bezpečnosť

V neposlednom rade tiež treba myslieť na praktickosť pracovných odevov. Vrecká na mobil sú už dnes takmer samozrejmosťou, pri niektorých prácach a premenlivom počasí určite oceníte odnímateľné kusy oblečenia, pri montérkach tiež zavážia rôzne úchytky na náradie či priestor pre nákolenníky, na bundách pomôžu náprsné vrecká. Praktické riešenia zvyšujú i bezpečnosť nosenia. Na výrobkoch tiež hľadajte reflexné prvky, ktoré v mnohých situáciách doslova zachraňujú životy.

Normy a predpisy

Predpisuje vám pracovný odev zákon? § 2 ods. 5 nariadenia vlády č. 395/2006 Z. z. kladie zamestnávateľovi povinnosť zabezpečiť pracovný odev či obuv zamestnancovi, ak pracuje v istých pracovných podmienkach. Nuž a nielen tým, ktorým pracovné odevy predpisuje zákon, by dozaista mali preštudovať európske normy, ktoré predpisujú vlastnosti, ktoré má daný výrobok spĺňať. Výrobok označený normou (napr. EN 510, EN 340 a pod.) spĺňa podmienky, ktoré norma udáva. Okrem tohto označenia môžete ešte pri výrobku naraziť na skratku CE, ktorá potvrdzuje, že daný produkt spĺňa požiadavky na zdravie a bezpečnosť podľa nariadenia 89/686/EEC.

Výberom kvalitného pracovného oblečenia sa práca len začína. Na tejto ceste je však dôležité vykročiť tým správnym smerom. Po čase určite zistíte, že i s pracovným oblečením je to ako s náradím – keď sa vám jedno osvedčí, o iných už nebudete chcieť ani počuť.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.