Ako sa naučiť čítať energetický štítok elektrických spotrebičov?

0 1 114

Tak, ako disponuje človek dokonalými povahovými vlastnosťami, ktoré ho charakterizujú a predurčujú na konkrétne postavenie v spoločnosti, majú aj výrobky na trhu svoje črty. Ide o kvality, na základe ktorých si ich potom samozrejme aj vyberáme. A inak na tom nie sú ani elektrické spotrebiče do domácnosti, kde si, okrem iného, všímame ich spotrebu.

Tomuto účelu slúžia energetické štítky, ktoré mnohí z nás ani neregistrujú. V niektorých prípadoch si ale nesprávnym výberom môžete z vašej peňaženky vyhnať poriadny balík peňazí, ktorých, priznajme si, nie je nikdy dosť. Nielen preto, by ste sa mali konečne naučiť čítať energetické štítky, s čím vám aj my teraz trochu pomôžeme.

Viete si vybrať skutočne úsporné zariadenie?

A+++, B, C, D, E, F, G, čo znamenajú tieto písmená a ako sa na ne pri výbere práčky alebo sporáka sústreďujete, môžete si vybrať skutočne úsporné zariadenie a neplatiť za túto službu nič naviac?

Samozrejme, áno. Nie je však nič prekvapujúce, že energeticky úspornejšie zariadenia pôsobia na prvý pohľad oveľa drahšie ako jednoduchšie napodobeniny. Pre vás je však dôležitejšie, či sa vám takáto investícia naozaj oplatí?

Skúste si nepliesť tieto dva pojmy

Jedným z hlavných faktorov, pre ktorý sa označenie spotrebičov energetickým štítkom považuje za potrebné je energetická účinnosť (úspornosť). Pri energetickej účinnosti ide o efektívne využívanie energetických zdrojov. To znamená, že váš spotrebič disponuje týmito výhodami vtedy, ak ho plnohodnotne využívate, ale s menšou spotrebou energie. Teda, jeden z prvých dobrých dôvodov, prečo by ste si mali začať pri kúpe spotrebičov do domácnosti všímať energetické štítky.

Úspora energie je o znížení (ochrane) spotreby energie a energetická účinnosť je jej užitočným výdavkom, pričom energetická účinnosť nemusí nevyhnutne viesť len k úsporám energie.

No a pri označovaní energetickým štítkom sa hodnotí hlavne energetická účinnosť konkrétnych spotrebičov, na základe ktorej dochádza zasa k úspore energie.

Ako sa vyznať v energetickom štítku spotrebičov?

Dôvodom označenia spotrebičov energetickým štítkom bola a stále je aj snaha o lepšiu ekológiu, a to podporovaním výrobcov vo využívaní nových technológií, ktoré energetickú účinnosť len zvýšia. Nezabudnite však, že každý jeden spotrebič má aj svoje špecifické hodnoty, ktoré sa môžu na štítku niekedy líšiť. Určitý základ je ale rovnaký.

Základné údaje o výrobku

Na energetickom štítku by mali byť prehľadne uvedené informácie o výrobcovi a výrobku. To znamená, že v hornej časti si všimnete hlavne logo výrobku, ochrannú značku, identifikačný kód a možno model.

Energetická trieda hospodárnosti

Väčšina energetických štítkov by mala byť podľa noriem rovnaká a rozdelená do niekoľkých častí a v tej druhej smerom zvrchu je pre všetkých asi to najdôležitejšie. Farebné označenie energetickej triedy vášho spotrebiča. Stupnica od A – G v abecednom poradí. A+++ je najúspornejšia trieda a G najmenej úsporná trieda spotrebičov.

Ak ste si povedali, že vám stačí aj trieda D, kúpite si spotrebič v strednej triede elektrickej výhodnosti, čo je ale v porovnaní s najvyššou triedou A +++ stále veľmi málo. Elektrický spotrebič so zaradením v tejto triede má v porovnaní s D kategóriou až o 45 % nižšiu spotrebu energie.

Najvyššia trieda sa bude meniť

Ak by ste hľadali rozdiel v účinnosti medzi najvyššou triedou A+++ a triedou A je to vždy o 25 % viac. Trieda A+++ je od triedy A++ o 25 % viac úsporná a tak to postupuje ďalej smerom nižšie. Uznávame, že je to trochu komplikované a mätúce, preto sa tento systém bude opäť meniť a postupne aktualizovať z A+++ na samotné A.

Kvietok len pre najlepších

V tejto časti môžete nájsť na štítku aj zelený kvietok, čo je bonus naviac, pretože takto označený spotrebič je okrem dokonalej energetickej efektívnosti aj viac šetrní k životnému prostrediu. Dostávajú ho EÚ výrobky, ktoré v priebehu svojej funkcie nezaťažujú prírodu tak, ako iné bežné výrobky tohto druhu.

Spotreba a index energetickej účinnosti

Ďalej, o riadok nižšie v energetickom štítku, máme index energetickej účinnosti, ktorý sa počíta na základe všetkých parametrov konkrétneho výrobku. Spotreby, objemu a jednotlivých častí. Na energetickom štítku je to tak ďalšia položka, ktorá hovorí o spotrebe elektrickej energie za celý rok udávanej v kWh. Všetko evidované a značené podľa slovenských technických noriem.

Ešte nižšie uvedené údaje sú o objeme konkrétneho výrobku, jeho hlučnosti, spotreby vody alebo funkčnosti pri určitej teplote. Ďalšie potrebné a iné doplňujúce údaje, ktoré by mali byť podľa výrobných kategórií na spodnej časti štítku uvedené.

Dôležité zhrnutie

Okrem toho, že dokážete na základe takýchto informácií pri spotrebičoch lepšie hospodáriť s energiou a svojimi peniazmi, môžete pomáhať aj životnému prostrediu.

Označenie energetickým štítkom je v celej EÚ povinné pre všetky spotrebiče. Všetko má byť zreteľne viditeľné a jasné a pri predaji takýchto výrobkov predajcom zabezpečené v súlade so smernicou. Ak si teda budete pri najbližšej možnej príležitosti nejaký ten spotrebič vyberať, nezabudnite si tieto informácie zapamätať. Môžu vám veľmi dobre pomôcť a konečne zistíte, o čom je energetická účinnosť konkrétnych výrobkov aj na ročnom vyúčtovaní.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.