Ako vybrať vhodnú indukčnú dosku

0 943

Nejedna dobrá gazdinka túži mať vo svojej kuchyni nový sporák s kvalitnou indukčnou varnou doskou. Okrem toho, že indukčné varné dosky majú najnižšiu spotrebu elektrickej energie, umožňujú aj najrýchlejší spôsob varenia.

Dôležitým pri výbere nového sporáka je teda bezpochyby varná doska. Ak ste sa rozhodli, že si kúpite novú, nechajte si pri jej výbere poradiť.

Na trhu si v podstate môžeme vybrať z troch typov varných dosiek. Sklokeramická, plynová a indukčná varná doska. Najmenej efektívna varná doska s najnižšou rýchlosťou nábehu teploty je plynová. Jej efektívnosť dosahuje len 52 %. Druhou v poradí je sklokeramická sálavá doska, ktorej efektívnosť je o niečo vyššia ako dosky plynovej, a to 65 %. Jednoznačne najefektívnejšou je indukčná varná doska, ktorej efektívnosť dosahuje až 90 %. Jej ďalšou výhodou je veľmi rýchly nábeh teploty. Môžeme teda konštatovať, že indukčná varná doska je v porovnaní s ostatnými rýchlejšia, úspornejšia a naviac bezpečnejšia.

Jedinou jej nevýhodou je potreba zakúpenia hrncov s magnetickým dnom. Tie fungujú na takom princípe, že medzi medzi medenou cievkou a dnom hrnca vzniká magnetické pole, ktoré generuje v hrnci teplo. Absolútne nevhodné sú medené, sklenené a hliníkové nádoby. Ak na indukčnú varnú dosku položíte varné sklo, tak Vám indukcia fungovať nebude. Pri kúpe vhodných hrncov sa riaďte symbolom „INDUKCIA“. Ak ho na hrncoch nájdete, tak sú určite vhodné a môžete si ich zakúpiť.
Čo sa týka údržby, tak tá je pri indukčnej varnej doske úplne jednoduchá.

Postačí Vám klasická hubka na umývanie, trochu saponátu na mastnotu a handrička na vyleštenie. Nakoľko sa varná doska ovláda pomocou dotykových senzorov, je potrebné, aby bola udržiavaná v maximálnej čistote. Senzory sú totižto veľmi citlivé, a aj letmý dotyk ich môže vypnúť alebo zapnúť. Ideálne je si vybrať takú indukčnú dosku, ktorá má časovač pre každú varnú plochu zvlášť.

Cena indukčných varných dosiek sa pohybuje v rozmedzí od 150 Eur do cca 3 000 Eur.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.