Aby strecha zvládla aj zimu

0 1 065

Aj keď je počasie na väčšine nášho územia v posledných rokoch nevyspytateľné, netreba podceňovať ani zimné mesiace. Aj počas tohto obdobia môže zaskočiť sneh nielen cestárov, ale ja nás, majiteľov rodinných domov.

Práve zaťaženie snehovou pokrývkou môže predstavovať zásadný problém dokonca až nešťastie v podobe prepadnutej strechy. Preto by s touto záťažou mal počítať už samotný architekt pri vypracovávaní projektu. Ten sa odvíja od noriem pre tú-ktorú oblasť, kde chcete mať dom postavený.

V minulosti bolo bežné, že vďaka zlej izolácií dochádzalo k topeniu snehu na streche aj pri bežnom kúrení v domácnosti. Dnes však kladieme dôraz na úspornú domácnosť, a tak podobné úniky nikto netoleruje. V konečnom dôsledku to však znamená, že pri bohatej nádielke, sa vlastnoručnému zhadzovaniu snehu nevyhnete.

Iste však nechcete ohroziť svoju rodinu, susedov, či iné budovy v okolí. Práve masy snehu však môžu mať vysokú hmotnosť, a tak sa pristupuje aj k preventívnym riešeniam, aby nedochádzalo k svojvoľnému uvoľneniu tejto masy. Na zadržanie snehu na streche, aby nedopadal na miesta, kde by to bolo nebezpečné, sa používajú rôzne háky, pletivá, zúbky a mreže, rôznych tvarov a rozmerov. Tieto majú za úlohu udržať sneh na streche, prípadne spôsobiť jeho trhanie na menšie kusy, no ak by padajúci sneh neohrozil nikoho, dôraz sa kladie aj na hladkosť strechy a správny sklon. Jesennej údržbe sa teda netreba vyhýbať, pretože si takto môžete ušetriť viacero starostí. Nielen že strechu zbavíte machov a rôznych iných nečistôt, čím predĺžite jej životnosť, ale vďaka hladkému povrchu sa aj menšia vrstva snehu na nej neudrží.

Ak však predsa len musíte zhadzovanie snehu urobiť ručne, treba byť veľmi opatrní. Ide o nebezpečnú činnosť, a preto sa oplatí osloviť odbornú firmu. Možností, ako sa zbaviť snehu na streche je však viacero a vo väčšine prípadov hrá prím elektrina. Správne namontované elektrické káble na streche tak po zapnutí do obehu roztopia sneh vo svojom okolí a táto narušená celistvosť spôsobí rýchlejší zosun.

Dopredu sa teda informujte aké hmotnostné limity má Vaša strecha, aby ste vedeli, kedy je už nevyhnutné snehu sa zbaviť, či už ručne, alebo pomocou elektriny. Len tak môžete zabrániť najhoršiemu a tým je poškodenie strechy.

By: Falk Lademann

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.