Kto by netúžil po pečených zemiakoch s čerstvým rozmarínom a pažítkou alebo domácich cestovinách s bazalkovým pestom z čerstvých byliniek aj počas zimy? Starať sa o bylinky v lete nie je zásadný problém – umiestnite ich mimo dosahu najostrejšieho slnka, dajte si záležať na výživnej pôde a pravidelne ich zalievajte. Ale ako na pestovanie byliniek počas zimy? Síce to je o niečo náročnejšie, no nemusíte sa obávať, že by ste to nezvládli. Ako na to?
Bylinky presaďte
Kúpili ste si bylinky zo supermarketu? Mali by ste vedieť, že sú určené iba na jedno použitie, no keď ich okamžite presadíte, máte šancu, že prežijú. Dôležité ich je dať do väčšieho črepníka s výživnou pôdou a drenážou, takto majú korene šancu sa rozrásť a vy máte šancu, že vám bylinky prežijú. Toto platí aj pre leto, aj pre zimu. Odborníci radia na zimu zasadiť do črepníku bylinky zo záhonu, tie vám rozhodne prežijú. Biele ročné obdobie najlepšie znáša petržlenová vňať, tymián, mäta, pamajorán či pažítka.
Starostlivosť na prvom mieste
Dôležitý je veľký črepník s dierou na dne, aby mohla prebytočná voda odtekať. Vtedy ju z podmisky vylejte, nech bylinkám nezačnú hniť korene. V zime bylinky nemusíte polievať príliš často, stačí iba vtedy, keď je pôda na povrchu suchá. Veľmi dôležité je aj svetlo, ktorého v zime veľa nie je. Preto bylinky postavte blízko okna, ale nie veľmi blízko radiátora. Ideálne je, keby ste si obstarali špeciálnu lampu na pestovanie rastlín, ktorá bylinkám zabezpečí dostatok svetla a tepla.
Nájdite bylinkám správne svetlo
Bylinky môžu prežiť zimu aj bez umelého svetla, vtedy im však musíte nájsť správne miesto. Ideálny je parapet orientovaný na severovýchod alebo juhozápad, dôležité je, aby radiátory bylinky neprehrievali. Okrem toho môžete dať črepníky aj na chodbu, kde je dostatok svetla. Dôležité je bylinky pravidelne kropiť, pretože zimný suchý vzduch im nerobí dobre. Takto si môžete dopriať vaše obľúbené jedla s čerstvými bylinkami aj v zime.