5 pravidiel, ktorých sa držte pri vešaní obrazov

0 423

Zavesiť obraz nemusí byť vôbec také jednoduché, ako by ste si mysleli. Nezvládne to každý, komu dáte do ruky kladivo, klinec a rebrík. Aj tu existujú určité pravidlá, ktorých by ste sa mali držať, aby obrazy boli naozaj ozdobou vašej izby. Pretože sa môže stať, a často sa aj stáva, že obrazy izbu nielenže neskrášlia, ale dokonca jej uberú zo šarmu. Ktorými pravidlami by ste sa mali riadiť, aby to neskončilo katastrofou?

1. Vyberte si správnu výšku

Veľa ľudí si myslí, že čím vyššie obraz povesia, tým lepšie – každý ho bude vidieť, bude dominantou izby a bude sa krásne vynímať. Omyl. Práve toto je najčastejšia chyba. Ideálna výška pre obraz je okolo 160 cm, samozrejme ho zaveste na takom mieste, kde sa nebude prekrývať so žiadnym nábytkom.

2. Skúste obraz povesiť na nanečisto

Aj keď chcete mať povesenie obrazu čo najrýchlejšie za sebou, nebuďte príliš chvatný, nevyberajte miesto pre obraz bez rozmyslu. Radšej si obraz najprv na vytipované umiestnenie priložte, poposúvajte a nájdite mu ideálnu polohu. Až vtedy zoberte kladivo do roky.

3. Uistite sa, že obraz na stene dostatočne vynikne

Dôležité je vybrať na vašu stenu obraz, ktorý tam vynikne. Máte žltú stenu? Nevyberajte obraz so žltými prvkami a v zlatom ráme, neuvidíte ho. Pozor si dajte aj na tapety a jej vzory, hoci môže byť obraz farebne odlišný, keď má rovnaký vzor ako tapeta, tiež bude pôsobiť nevýrazne. Na toto všetko si dajte pozor.

4. Dva sú lepšie ako jeden

Nezáleží na tom, na čo obraz povesíte – klinec, skrutka, skoba či oštep, vždy ho poveste na dva. Jednak obraz bude visieť bezpečnejšie a nerozbije si rám alebo vám hlavu, ale hlavne ho budete môcť lepšie vyrovnať.

5. Skúste, či sú obrazy rovno

Nikto nechce mať svoje obrazy nakrivo, skúste, či sú v jednej línii. Môžete to urobiť podľa lišty, stropu alebo keď nepatríte medzi tých najpohodlnejších ľudí na svete, zoberte si do ruky vodováhu a dôverujte bubline. Keď sa budete riadiť týmito radami, obrazy vo vašej izbe budú vyzerať naozaj dobre.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.