Ako na vlhkosť v kúpeľni

0 370

Či už bývate v bytovke alebo rodinnom dome najviac vlhkosti sa kumuluje v kúpeľniach. Umývanie rúk, kúpanie, sprchovanie, …. to všetko má vplyv na hromadenie vlhkosti, ktorej by ste sa mali vždy čo najskôr zbaviť…. ak nechcete aby sa u vás doma udomácnila pleseň.

Plesne

Aby mohla v miestnosti vzniknúť pleseň potrebuje na to vhodné podmienky. Priam ideálne má práve v nevetranej kúpeľni. Vlhkosť a teplo stačia na to aby sa plesne uchytili v škárach a začali rásť. Stačí ak vlhkosť dosiahne 60% a podmienky na tvorbu plesne sú ideálne. Zarosené sprchové sety, okná či zrkadlo ľahko utriete do sucha, pokiaľ sa ale na stene začnú vytvárať tmavé škvrny ide o pleseň. Zbaviť sa jej môže byť ťažšie než si myslíte, preto je dobré zabrániť jej vzniku.

Odvetrávanie

Vlhkosť z kúpeľne môžete odstrániť viacerými spôsobmi. Ak bývate v bytovke a máte v kúpeľni okno stačí ho otvoriť. Cez okno bude vlhkosť unikať von, v miestnosti sa jej koncentrácia zníži a podmienky na vznik plesne nebudú naplnené. Pokiaľ okno nemáte môžete odvetrávať kúpeľňu pomocou elektrického kúpeľňového ventilátora.

Kúpeľňový ventilátor

Nespoliehajte sa na klasické ventilátory. Kúpeľňový ventilátor je vyrobený špeciálne na odvetrávanie miestností kde je vyššia vlhkosť a riziko ofŕkania vodou vyššie. V závislosti od toho sú ventilátory rozdelené do viacerých tried podľa stupňa ochrany pred vodou alebo vniknutiu pevného telesa.

Ak budete vyberať kúpeľňové vybavenie nezabudnite ani na kúpeľňový ventilátor. Ide o pomerne malá zariadenie, ktoré môže narobiť dosť hluku. Bežne zoženiete ventilátory, ktorých hlučnosť sa pohybuje tesne pod 40 dB. Ak budete lepšie hľadať nájdete aj tichšie ventilátory, ktoré ani pri maximálnom výkone neprekročia hranicu 20 dB.

Zamerajte sa hlavne na výkon ventilátora. Ideálne je ak ventilátor za hodinu odsaje 5x objem vzduchu v celej miestnosti. Vhodný výkon ventilátora ľahko zistíte ak poznáte objem kúpeľne.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.