Ako efektívnejšie kresliť konštrukčnú dokumentáciu v CAD programe?

0 1 252

Kreslenie v kvalitnom CAD programe vám môže uľahčiť veľa práce a ušetriť množstvo času. Základom je ale využívať takéto programy efektívne a naplniť tak plnohodnotne ich potenciál – vyťažiť z nich maximum. Ako na efektívnejšie využívanie CAD programov pri konštrukčnej dokumentácii?

Ktoré CAD programy si vybrať?

Na trhu existuje široký výber CAD programov. Medzi najpopulárnejšie a vo všeobecnosti najznámejšie patrí AutoCAD LT, ktorý má dlhú históriu v technickom kreslení a poskytuje prehľadné pracovné prostredie. V súčasnosti však existujú aj mnohé ďalšie alternatívy na kvalitné a precízne technické kreslenie. Medzi takéto patria CAD programy od GstarCAD, ktoré je možné zakúpiť v rôznych verziách. Umožnia vám ušetriť čas aj peniaze pri vašom bežnom pracovnom technickom kreslení.

GstarCAD ponúka programy Standard aj Professional, ktoré sa kvalitou pracovného prostredia a aj funkcií bezkonkurenčne vyrovnajú známemu programu AutoCAD. V tomto prípade, ale je AutoCAD cena vyššia ako cena programov GstarCAD a tak ide o cenovo dostupnejšiu alternatívu. GstarCAD poskytuje aj množstvom ďalších funkcií vo forme nadstavieb alebo doplnkov. Sú plnohodnotne využiteľné aj vo väčších spoločnostiach, pretože umožňujú pracovať aj vo väčšom kolektíve a efektívne zdieľať podobu výkresu a jednotlivých úprav.

GstarCAD Standard je základný 2D CAD program je ideálny na presné rysovanie akéhokoľvek technického výkresu. Umožňuje vytvoriť precízne technické výkresy podľa národných, či medzinárodných štandardov. GstarCAD Professional disponuje tými najlepšími funkciami a preto aj patrí medzi najpopulárnejšie voľby. Je skvelou a racionálnou variantou veľkého AutoCAD programu a viete prostredníctvom neho vytvoriť aj akúkoľvek konštrukčnú dokumentáciu.

Tipy na efektívnejšie konštrukčné technické kreslenie

Pre efektívnejšie technické kreslenie konštrukčnej dokumentácie je ideálny spôsob využiť niektorú z nadstavieb. Sú ľahko využiteľné a ponúkajú množstvo benefitov. Pre konštrukčnú dokumentáciu je základnou efektívnou nadstavbou CADprofi Mechanical, čo predstavuje parametrickú CAD aplikáciu. Pomáha navrhovať prístroje, zariadenia, či mechaniky v oblasti strojárstva.

Základom modulu CADprofi Mechanical je databáza normalizovaných dielov, kde je možné nájsť skrutky, matice, pružiny, ložiská, oceľové profily a mnohé ďalšie súčasti v súlade s národnými a medzinárodnými normami. Vďaka ich využitiu viete program využívať omnoho efektívnejšie a pri kreslení ušetríte množstvo času. Čo sa týka funkcionality, tento modul disponuje automatickým generovaním vizuálnych symbolov legendy, či kusovníka materiálov. Všetky diely sú dostupné v niekoľkých pohľadoch.

Druhým veľmi užitočným modelom pre efektívnejšie kreslenie konštrukčnej dokumentácie je CADprofi HVAC & Piping. Tento nadstavbový model je ideálny pre návrhy konštrukcie technického zariadenia budov. Do tejto sféry spadá projektovanie klimatizácie, ventilácie, kúrenia, potrubia, či iných technologických zariadení. Aj táto nadstavbová CAD aplikácia disponuje knižnicou objektov. Ich použitím sa dá omnoho jednoduchšie navrhnúť zariadenie akéhokoľvek typu.

Nadstavbové modely GstarCAD je možné používať na docielenie efektívnejšieho využívania a tiež pre dosiahnutie precíznosti. Pre efektívnejšie využívanie sú dostupné aj rôzne doplnky, ktoré napríklad uľahčia spoluprácu dvoch projektantov na jednom projekte (GstarCAD Collaborative Design) alebo prehliadanie výkresu vo vysokej kvalite s možnosťou pripomienkovania (DWG Fastview).

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.