Triky ako opticky zväčšiť malú miestnosť

0 941

Malá miestnosť nemusí byť nevyhnutné zlá. Tým, že poskytuje menej metrov štvorcových, pôsobí útulnejšie, nemusíte ju dlho upratovať a ľahšie sa dekoruje. Napriek tomu mnohí ľudia s malými miestnosťami chcú, aby priestor vyzeral väčší než v skutočnosti je. Ak patríte do tejto skupiny, nie je potrebné začať búrať priečky a pristavovať. Stačí ovládať pár trikov a aj z malej miestnosti môžete vykúzliť opticky väčší priestor.

Opatrne so vzormi

Ak chcete, aby vaša malá izba vyzerala priestrannejšie, je najlepšie obmedziť veľké vzory na malé akcenty, ako sú vankúše, plachty, tapety alebo tienidlá. Na prikrývku, okenné kryty a čalúnený nábytok použite plné alebo malé vzory. Zachovajte súdržnosť výberom vzorov s rovnakou paletou alebo aspoň niekoľkými spoločnými farbami. To tiež pomáha oklamať oko, aby videlo priestor väčší, než v skutočnosti je.

Holá podlaha

Holé podlahy z tvrdého dreva alebo laminátové podlahy s mierne lesklým povrchom sú vynikajúce na vizuálne otvorenie priestoru. Ak chcete použiť metrový koberec, vyberte si taký veľký, aby zaplnil takmer celú miestnosť. Získate viac vizuálneho priestoru a navyše pridáte dotyk teplej pohody pre vaše bosé nohy.

Závesy

Správne závesy fungujú veľmi dobre pri optickom zväčšovaní malého priestoru. Najprv si vyberte závesy rovnakej farby ako sú vaše steny, alebo len o niečo tmavšie. Po druhé, zaveste ich vysoko, s tyčou len jeden alebo dva centimetre pod čiarou stropu a látkou siahajúcou až na podlahovú krytinu. Nedostatok farebného kontrastu so stenou spôsobuje, že miestnosť vyzerá širšie, zatiaľ čo dlhé závesy spôsobujú, že strop vyzerá vyššie. Je to dvojitá výhra pre malú miestnosť.

Správna veľkosť nábytku

Nábytok do malého priestoru je o proporciách. Jednoducho povedané, ak sa kus opiera o hranice miestnosti, či už o strop alebo do strán, je príliš veľký. Aby ste vytvorili pocit priestrannosti, vždy nechajte medzi stranami nábytku a stenami izby trochu vzduchu.

Vyhnite sa tiež ťažkým kusom nábytku, ktoré zaberajú príliš veľa z využiteľného priestoru v miestnosti. Napríklad elegantná pohovka alebo stolička vám poskytne toľko miesta na sedenie ako jej príbuzný gauč, ale zaberie oveľa menej priestoru vo vašej izbe. Ak túžite po veľkom, výraznom kúsku (umeleckom diele alebo zrkadle), zaveste si ho na stenu. Umeleckým dielom môžu byť aj správne zvolené tapety.

Malé miestnosti prinášajú so sebou čaro a zároveň výzvy. Keď ich správne zariadite, môže sa z nich stať útulné, zenové útočisko, v  ktorom budete radi tráviť váš čas.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.