Ako by malo vyzerať dokonalé pracovisko?

0 378

Pracovné prostredie zohráva v živote nás všetkých veľmi dôležitú rolu, už len z toho dôvodu, že v ňom trávime polovicu svojho dňa a možno aj života. Optimálne pracovné podmienky sú predmetom viacerých štúdií a pre podniky je to jeden z hlavných problémov, ktorému musia čeliť. Zaistenie vhodného pracovného prostredia je zo strany zamestnávateľa povinnosťou, ktorú by si mal splniť voči zamestnancom. Všetky tieto kroky podporujú ich duševné a fyzické zdravie, rovnako tak motivujú k vyššej produktivite. Dobrá spoločnosť vie, že zamestnanci sú ľudia a nie stroje. Ich spokojnosť a pohodlie sa dá docieliť dobre premysleným office dizajnom. Ako na to, si môžeme predstaviť v nasledujúcom článku.

 

Zaistená tepelná pohoda

Veľmi dobre vieme, že človek sa najlepšie cíti v takom prostredí, ktoré ho neobmedzuje pri vykonávaní všetkých činností. Najzákladnejšou podmienkou pre pohodlie a komfort je aj u vás doma optimálna teplota ovzdušia. Rovnako to platí aj pre kancelárie a haly, v ktorých sa pracuje. Na uchovanie vhodnej tepelnej zotrvačnosti slúži vykurovanie spolu s vetraním. Vieme, že v niektorých prípadoch, kde sa využívajú stroje a zariadenia, nie je možné dosiahnuť vždy optimálne hranice, ale vaše zdravie je oveľa dôležitejšie a dlhodobá práca v neľudských podmienkach vás určite dlho baviť nebude.

Dostatok svetla

Práca, v ktorej nemáte žiadne okná a dostatok denného svetla, je naozaj deprimujúca. Takéto podmienky, ktoré musia zvládať baníci si mnohí z nás celkom určite nevedia predstaviť. Prirodzené svetlo zohráva v živote človeka veľmi dôležitú úlohu a ani na vašom pracovisku to nebude inak. Na výkon zamestnanca to má naozaj veľmi veľký vplyv, preto si pri zariaďovaní týchto priestorov zvážte všetky potrebné kroky:

  • snažte sa používať sklenené priečky pre maximálny prenos svetla
  • zriaďte vonkajší priestor na prestávky pre zamestnancov
  • ak je to možné, zabudujte si okná, ktoré možno pohodlne otvoriť
  • ozdobte svoj kancelársky priestor s rastlinami

Vhodné farby

Farba je rozlišovacie znamenie a dodáva niektorým veciam ten správny tón. Veľmi podobne to funguje aj pri zariaďovaní interiéru. V pracovnom prostredí si tiež musíte zvoliť vhodné farby, pretože aj od ich kombinácie sa bude odvíjať pracovný výkon zamestnancov. Pre lepšie ladenie vám prinášame krátky prehľad základných vlastností konkrétnych farieb:

  • jasné farby – zvyšujú koncentráciu a presnosť
  • modrá – modrá farba sa spája s upokojujúcim účinkom
  • červená – farba, ktorá podporuje energiu a silu
  • žltá – spája sa s pozornosťou a koncentráciou (jasné farby)
  • oranžová – súvisí so zvýšením pocitu nadšenia a sebaúcty

Zvážiť všetky spomínané veci pri zariaďovaní kancelárie je tým najlepším krokom k dosiahnutiu optimálnych pracovných podmienok. Nepodceňujte ani jednu z nich, pretože len spokojný zamestnanec je zárukou vysokého výkonu.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.