Ktoré palmy vám v byte a interiéri rodinného domu vydržia?

0 342

Každý z nás si chce priestor, ktorý ho obklopuje zariadiť presne podľa svojho vkusu. Určite sa k nemu radia aj exotickejšie rastliny, pretože aspoň takýmto spôsobom si dokážeme navodiť atmosféru tropického podnebia. Okrem toho sú tieto zelené rastliny veľmi prospešné aj pre našu psychiku, čistia nám vzduch a svojou zelenou farbou nás upokojujú.

 

Čo na tom, že v krajinách, odkiaľ pochádzajú, panuje výrazne teplejšie podnebie? Aj u nás môžu zdobiť interiér či zimnú záhradu. Stále častejšie sa však objavujú priamo vonku na záhradách a nie je k tomu potrebné ani globálne oteplenie. Stačí len vedieť, aký druh si vybrať.

Prečo sa nám to nedarí?

Jednou z najčastejších otázok býva, ako pestovať konkrétne palmy, ktorým sa u nás v našom dome a byte nedarí. Spôsobené je to najmä tým, že naše podmienky nie sú totožné s tými pôvodnými, v ktorých sú tieto rastliny pestované. Je to podvod predajcov, ktorí vám síce ponúknu nádhernú rastlinu, ktorá však čerpá živiny zo semena, a keď ich už niet jednoducho vyhynie.

Kokosové palmy sú doma na pobrežiach morí, v horúcej klíme so stálym pohybom vzduchu a dostatočnej vlhkosti. Naše vykurované a málo vetrané priestory s krátkym zimným dňom sú pre nich smrteľnou kombináciou. Preto si vždy vyberajte radšej tie menšie odrody.

Najideálnejšia voľba

Do interiéru sa hodia tropické tieňomilné podrastové palmy, ktoré ani v dospelosti nedosahujú dva metre. Môžete si vyberať druhy s listami dlaňovitými, palmy jednokmeňové či trsovito sa rozrastajuce. Ako najlepšia voľba sa ukazuje americký druh Chamaedorea. Veľmi známa palma menšieho vzrastu, ktorá sa predáva buď v jednom kmeni, alebo viac kusov dohromady. Menší vzrast a bujná koruna nádherne zelených listov sa hodí do každej dobre presvetlenej izby. Nesmiete zabudnúť na jej pravidelnú zálievku, pretože bez vody vám dlho nevydrží.

Pekné palmy ponúka aj rod Licuala, kam zaraďujeme viac ako 100 druhov menších tieňomilných paliem, opäť ale s tropickými nárokmi. Osvedčeným sprievodcom ľudských príbytkov je aj palma rodu Howea, alebo so starším názvom Kenita. Veľmi tolerantná k najrôznejším režimom zalievania, teploty a tieňu. Ich najväčším negatívom je však veľmi pomalý rast.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.