Kuchyňa je najviac oduševneným miestom každého domu. Vytvárajú sa tu tie najlepšie kulinárske zázraky, tradične sa tu zhromažďuje rodina, hostia alebo sa pri šálke chutnej kávy zhovárate so svojím partnerom alebo partnerkou.
Ideálna kuchyňa by mala vytvoriť príjemnú atmosféru. Napriek svojej špecifickej veľkosti by mala byť priestranná, pohodlná, praktická a slúžiť svojim majiteľom veľa rokov. Neviete, ako si takýto priestor vytvoriť? Možno vám pomôže niekoľko praktických rád, ktoré pramenia zo skúseností.
Na začiatok si položte niekoľko dôležitých otázok?
Než začnete, zoznámte sa s nekonečnou rôznorodosťou všetkých druhov kuchynských modelov, jasne si odpovedzte na nasledujúce otázky (pomôže vám to vo vytváraní prototypu vašej ideálnej kuchyne):
1. Potrebujete celú rekonštrukciu, alebo to zvládnete len s výmenou kuchynskej linky?
2. Aké vybavenie vo svojej kuchyni potrebujete a kde sú alebo budú zásuvky? Uprednostňujete vstavané alebo samostatné modely?
3. Zvážte, či budú všetky doplnky, potraviny a predmety v kuchyni, alebo môžete na tieto účely využiť aj inú menšiu miestnosť (komoru)?
4. Rozhodnite o správnom umiestnení jedálne. Zamyslite sa nad tým, aký nábytok je vhodný na jej usporiadanie?
5. Opäť analyzujte usporiadanie kuchyne – ak existujú neštandardné prvky (výklenky, trámy, rímsy, rohy), budete sa musieť rozhodnúť, ako sa dajú použiť a využiť v prospech voľného priestoru?
6. Nakoniec si urobte rozpočet a stanovte najdôležitejšie požiadavky, ktoré vaša kuchyňa musí spĺňať.
Ak si všetko prehľadne zdokumentujete, môžete sa presunúť k vhodnému usporiadaniu a rozloženiu vašej novej kuchyne.
Najbežnejšie rozloženia kuchyne, ktoré vám to uľahčia
Kuchyňa v tvare L
Každá jedna domácnosť nemá to šťastie, aby disponovala priestorom, ktorý je ideálny svojou veľkosťou. Za problematickým umiestnením kuchynskej linky môže stáť aj nevhodné rozloženie okien. V rohu je ich výskyt ale najmenej pravdepodobný. Nie len preto sa veľmi veľa majiteľov domov alebo menších bytov rozhoduje pre kuchyňu v tvare L.
Tento typ usporiadania je ideálny pre priestory štvorcového tvaru a výhodou takéhoto rozloženia je to, že vám umožňuje súčasne variť a voľne sa pohybovať po kuchyni bez toho, aby ste si navzájom s partnerom alebo deťmi prekážali. V tomto prípade môžu aj dvaja dospelí voľne používať pracovný trojuholník – sporák, umývadlo a chladničku.
Rozloženie kuchyne v tvare U
Tento typ plánovania je vhodný na použitie v priestranných miestnostiach, ktorých tvar je blízko štvorca alebo obdĺžnika. Kuchyňa v tvare písmena U umožňuje vybudovať veľké množstvo vybavenia a skriniek na uskladnenie. Ale aj keď má miestnosť veľkú plochu, je dôležité, aby sa s veľkosťou kuchynskej súpravy „nezachádzalo príliš ďaleko“. V opačnom prípade bude premiestňovanie z jedného konca na druhý nepohodlné a denne tak nabeháte zbytočne aj niekoľko stoviek kilometrov.
Lineárna kuchyňa v jednej rovine
Je najideálnejším rozložením kuchynskej linky v malých miestnostiach. Samozrejme, že veľkosť priestoru umocníte aj vstavanými spotrebičmi, ktorých zariadenie zvládnete v tejto rovine. Kuchyňa v klasickom rozložení jednej línie pozdĺž steny musí ale myslieť aj na jedálenskú časť, ktorá by nemala byť od kuchyne príliš vzdialená. Vyskúšajte typ menšieho barového pultu.
Rozloženie kuchyne s ostrovom
je vhodné pre rozsiahlejšie plochy, kde jedna z častí trojuholníka môže byť inštalovaná aj v samotnom „ostrve“, čím získate viac miesta na pracovnej ploche kuchynskej linky.
Dvojradové usporiadanie sa hodí do predĺžených miestností. Tu je ale dôležité dodržiavať určitú vzdialenosť medzi týmito úrovňami, čo by malo byť minimálne 120 cm.
Ak je montáž nábytku a usporiadanie tohto priestoru vykonávané súkromnou osobou, majstrom alebo domácim kutilom, mali by ste sa vopred uistiť o tom, kto bude zodpovedný v prípade nedostatočného výkonu alebo oneskorenia splnenia podmienok.
Buďte opatrní, nerobte dôležité rozhodnutia v emóciách, starostlivo si všetko premyslite a znova skontrolujte – len tak vám bude slúžiť kuchyňa naozaj dlhé roky!