Aká dlažba sa hodí k bazénu aj na terasu?

0 1 163

Bazén. Slovo, ktoré je synonymom letnej pohody, radosti, osvieženia, nezabudnuteľných zážitkov či príjemných chvíľ s rodinou. Tak ako fauna a flóra nedokážu fungovať jedna bez druhej, rovnako tak je neoddeliteľnou súčasťou bazéna spevnená plocha, na ktorej môžete oddychovať, grilovať, opaľovať sa, cvičiť či len tak vysedávať a nasávať atmosféru horúcich dní. Na čo sa však treba zamerať pri jej výbere?

Postav dom, zasaď strom a nezabudni na bazén

Ak ste sa rozhodli pre bazén, myslite aj na to, kedy domáce wellness a jeho okolie budete využívať najčastejšie. Malo by byť umiestnené tak, aby naň slnko svietilo počas celého dňa, nezatieňoval ho dom či stromy, preto orientujte osadenie na juh. Užijete si tak slnečné lúče oveľa dlhšie. Celkový dojem však závisí aj od výberu okolia bazéna, teda spevnenej plochy, ideálne presahujúcej až do terasy, s ktorou bude vytvárať konzistentný celok. Ten by mal byť estetický, príjemný na pohľad, funkčný a spĺňať tie najprísnejšie kritériá kvality. Okolie bazéna by malo byť predovšetkým bezpečné a malo by korešpondovať so zvyškom záhrady a vodnou plochou.

Aký materiál je najvhodnejší na spevnenú plochu k bazénu?

Funkčnosť, estetika a minimálna starostlivosť – trio, ktoré nielen poteší, ale zároveň by to mali byť tri kľúčové kritériá pri rozhodovaní sa, aký materiál vyberiete na spevnenie plochy okolo bazéna. V minulosti sa za akúsi klasiku považovalo drevené obloženie, ktoré si však vyžaduje pravidelnú údržbu. Navyše, drevo v okolí vodnej plochy nie je najšťastnejšou voľbou. Pretože je menej odolné voči mechanickému namáhaniu, je potrebné ho aspoň dvakrát ročne ošetrovať špeciálnymi prostriedkami na to určenými, ktoré zabraňujú vzniku plesní, poškodeniu škodcami a chránia pred vlhkosťou. 

Tak teda pekne poporiadku. Okolie bazéna by malo byť upravené tak, aby ste sa k nemu jednoducho dostali. V žiadnom prípade by sa v jeho blízkosti nemala nachádzať trávnatá plocha, hlina či štrk, pretože by ste si do bazéna nanosili špinu. A to určite nechcete. Podčiarknuté a zrátané, priestor v bezprostrednej blízkosti bazéna by mal pozostávať z pevnej plochy. Vhodným materiálom je preto betónová dlažba, ktorá je pevná, trvácna a zároveň praktická.

„Betónová dlažba v záhradách je známa tým, že si vyžaduje minimálnu údržbu, pri ktorej sa jej životnosť môže rátať pokojne aj na dve dekády. V ideálnom prípade bez poškodenia poslúži aj celý život. A k bazénu sa hodí naozaj dokonale,“ ozrejmuje výhody betónovej dlažby Marko Szőcs, odborník zo spoločnosti Austria Beton Werk.

Ak vášmu oku predsa len najviac lahodí dizajn dreva, aj v tomto prípade máme pre vás zaujímavé a praktické riešenie. „Krásna a elegantná betónová dlažba v dizajne dreva dodá exteriéru jemnosť a pocit tepla a v porovnaní s drevenou podlahou má veľkú výhodu v tom, že si vyžaduje minimálnu starostlivosť,“ dodáva odborník. Dlažba so štruktúrou dreva dodá vašej záhrade romantický punc a vy sa razom budete cítiť ako v slnečnom Provensalsku. „Takáto dlažba pôsobí na pohľad i dotyk ako z dreva, a pritom si zachováva výhody betónovej dlažby. Na kráse jej pridáva vek, resp. patina, ktorá zvýrazní jej prírodný charakter,“ spresňuje Marko Szőcs.

Dlažba
Dlažba

Nie je dlažba ako dlažba

Okolie bazéna by malo spĺňať viacero kritérií. Prvoradé sú bezpečnostné prvky, ktoré napríklad nespevnená plocha ako tráva nespĺňa. Ak sa rozhodnete pre betónovú dlažbu, tak vo všeobecnosti platí pravidlo, že by nemala byť príliš štruktúrovaná či s reliéfom. „Áno, je fakt, že dlažba k bazénu by nemala byť štruktúrovaná alebo s reliéfom, aby na nej nestála voda. V okolí bazéna treba osobitne dbať na to, aby voda rýchlo odtekala do podkladovej vrstvy štrku – makadamu, prípadne ak je dlažba vyspádovaná, tak odteká na určené miesto, najčastejšie do trativodu, teda vsakovacej jamy,“ dodáva Marko Szőcs z ABW, podľa ktorého treba myslieť aj na to, aby bola dlažba nielen mrazuvzdorná, ale aby dobre znášala aj letné horúčavy, nápory dažďa i snehu. „Pri výbere je dôležité si uvedomiť, že k okoliu bazéna potrebujete dlažbu, ktorá má dlhú životnosť, vynikajúce fyzikálne vlastnosti, je bezúdržbová, protišmyková a má nadčasový dizajn,“ spresňuje odborník.

Betonová dlažba
Betonová dlažba

V čom tkvie unikátnosť betónovej dlažby vhodnej k bazénom?

Betónová dlažba vhodná na spevnenie plôch v okolí bazéna sa vyrába špeciálnou technológiou – vibrozalievaním. Táto čiastočne ručne vyrábaná dlažba spĺňa najvyššie estetické štandardy a ponúka vzhľad toho najkrajšieho, čo príroda ponúka. Farebné prevedenia pôsobia hrejivo a v okolí domu navodzuje príjemnú atmosféru. Niektoré druhy dlažieb sú k bazénu vhodné aj vďaka tomu, že sa na nich nešmýka, voda na ich povrchu nestojí a ich fyzikálne vlastnosti ich predurčujú na to, aby dlhodobo slúžili bez poškodenia.

Starostlivosť o dlažbu k bazénu

Ako sme už naznačili, tá je v prípade betónovej dlažby minimálna. Navyše, ak si užívateľ zvolí spomedzi dlažieb, ktorých povrch tvoria menšie póry, nie je veľkou hrozbou ani vyliate červené víno. Zatiaľ čo do širších pórov tekutiny rýchlejšie vsiaknu, menšie póry im na povrchu odolávajú dlhšie. „Ak sa pustíte do údržby betónovej dlažby (postačí raz ročne), oplachovať by ste ju mali stredne silným prúdom vody, aby sa nepoškodila jej štruktúra,“ upozorňuje odborník Marko Szőcs. Majte však vždy na pamäti, že krása betónu spočíva aj v jeho prirodzenom prispôsobovaní sa okolitej prírode.

Výhody betónovej dlažby k bazénu

  • dlhá životnosť materiálu
  • výborné fyzikálne vlastnosti
  • minimálna údržba
  • protišmykový a mrazuvzdorný materiál
  • nadčasový a elegantný dizajn
Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.