Aj pri stavbe domu môžete ušetriť

0 356

Stavba domu je stále populárnejšou, no iste aj Vy hľadáte spôsob, ako nájsť kompromis medzi tým, čo chcete, a tým čo si môžete dovoliť. Výrazne ušetriť na stavbe domu môžete, ak si ho z veľkej časti postavíte sám, prípadne s partiou šikovných kamarátov. Rodinný dom je dnes možné prispôsobiť naozaj rôznym požiadavkám, no od tých sa odvíja aj jeho konečná cena. Ak sa teda nechcete zbytočne zadlžovať, zvážte, aký dom si môžete dovoliť.

Veľkou výhodou sú dnes hotové projekty, z ktorých si môžete vyberať aj na základe konečnej ceny, keďže sa už pri výbere dozviete aspoň približnú sumu, ktorú budete na jeho stavbu potrebovať. Ak ste už v podobných projektoch hľadali aj ten svoj vysnívaný, iste ste zistili, čo všetko má nemalý vplyv na cenu samotnej stavby.

V prvom rade je dôležité zvážiť, aký veľký dom potrebujete. Zbytočne veľa izieb, nezaberá len veľa miesta na stavebnom pozemku, ale Vás pripravuje aj o peniaze. Myslite preto aj na to, čím si dom chcete zariadiť, cena nábytku nie je taktiež nezanedbateľná. A v neposlednom rade si musíte uvedomiť, že aj veľký dom je potrebné pravidelne upratovať.

Ďalšou dôležitou položkou, ktorá prevetrá Váš rozpočet sú veľké okná. Mať v dome veľa prirodzeného svetla, či využiť aj zimné slnko na čiastočné vyhrievanie priestorov je dnes hitom, no ich cena je oveľa vyššia, ako tých, ktoré majú bežné rozmery. Nezáleží teda len na tom, či zvolíte plastové, alebo eurookná. Zaváži aj ich veľkosť a systém otvárania.

Moderné domy sa vyznačujú nielen špecifickým pôdorysom, ale aj tvarom strechy. Zvoliť tak môžete plochú, ale aj šikmú strechu s rôznymi šikminami, či výklenkami. Ak sa Vám páči práve moderná šikmá strecha, je isté, že si na jej montáž budete musieť najať profesionálnu firmu. Zvýšená cena sa však odvíja aj od jej komplikovanej konštrukcie. Ak teda chcete čo to ušetriť, zvoľte klasickú šikmú sedlovú alebo valbovú strechu.

V minulosti boli bežné podpivničené domy. Dôvodom bolo najmä skladovanie potravín, či potrebného náradia, prípadne bola využívaná ako kotolňa. V súčasnosti sa však pivnice až tak veľmi nevyužívajú, no hlavným dôvodom prečo sa stavia stále viac domov bez týchto úložných priestorov je najmä jeho vysoká cena. Cena sa tak s pivnicou môže vyšplhať veľmi vysoko, no ak predsa potrebujete pivnicu a budete ju určite využívať, riešením môže byť čiastočne podpivničený dom.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.