Vyriešte chladné prízemie

0 584

Zatepľovanie je v kurze, no stále sa zabúda aj na detaily, ktoré by tento zásah mali sprevádzať. Výmena okien je samozrejmosťou a uskutočňuje sa aj na spoločných chodbách, no z veľkej časti sa zabúda na prízemia.

Spodné podlažia v panelákoch sú vždy najchladnejšie. Dôvodom je unikajúce teplo do veľkých priestorov vstupných chodieb, pivníc, či garáží. Kúriť tak môžete, no cez podlahu Vám teplo uniká preč. Preto by sa aj táto časť mala robiť spolu so zatepľovaním zodpovedne. Zatepliť je možné aj strop, či samotnú podlahu bytu. Skôr sa však pristupuje k zatepleniu stropu nevykurovaných prízemí, no aj v tomto prípade platí, že takýto zásah má význam vtedy, ak je zateplená celá stavba, inak by ste únikom tepla nezabránili, a doma by ste mali chladno aj naďalej.

Pomôcť si od chladnej podlahy môžete aj vykurovaním prízemí, no z ekonomického hľadiska je predsa len zateplenie výhodnejšie. Vhodnejšie je však použiť aspoň 8 až 10 cm hrubú izoláciu. Táto investícia je o niečo lacnejšia, keďže izolácia nie je vystavovaná poveternostným podmienkam, dažďu ani vetru. Nie je teda potrebné ju ukotviť a stačí ju len celoplošne lepiť na pripravené murivo.

Vyberať môžete z dvoch druhov materiálov, a to drevovláknité dosky alebo minerálne lamely.

Drevovláknité dosky sú vhodné najmä do technických priestorov, ako sú napríklad garáže. Ich výhodou sú nielen jednoduchá montáž, keďže sa ľahko režú na požadovaný tvar, ale aj paropriepustnosť a nehorľavosť. Vyznačujú sa tiež veľmi dobrou tepelnou akumuláciou. Vďaka odolnému povrchu je možné bez ďalších úprav nanášať farbu.

Minerálne lamely majú ľahkú montáž, ktorú zvládne aj šikovnejší domáci majster. Sú veľmi ľahké, a tak ideálne aj pre montáž nad hlavou. Predávajú sa ako dosky s hrúbkou od 5 do 15 cm a na ich povrchu sú vyfrézované lamely, ktoré pomáhajú korigovať nerovnosti. Tieto lamely môžu mať aj povrchový nástrek, ktorý zabraňuje nasiaknutiu vlhkosti.

Spôsoby, ako sa teda zohriať aj na nižších podlažiach panelákov, je viacero. Vybrať ten správny materiál Vám pomôže odborník.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.