Ročné obdobia sa striedajú s väčšou alebo menšou pravidelnosťou. Isté však je, že aj keď toto leto za veľa nestálo, s určitosťou sa u tých ďalších musíme pripraviť na vysoké teploty. Momentálne však zrejme viac pomýšľate na blížiacu sa zimu.
Náš domov by však mal spĺňať všetky naše predstavy o pohodlí, a to tak v horúcom lete, kedy chráni pred zbytočným prehrievaním, ako aj v zime, kedy chceme zabrániť zbytočným únikom tepla. Kľúčová je preto strecha a jej odborné vyhotovenie. Nevyhnutná je teda jej správna izolácia, ktorá zabráni únikom tepla v zime, aj prehrievaniu interiéru v lete.
Pri výbere izolácie tak pozerajte na jej tepelnú vodivosť. Čím je táto menšia, tým sú jej izolačné vlastnosti lepšie. Technológie idú neustále dopredu aj v tejto oblasti, a tak okrem polystyrénu, či minerálnej vaty Vám postačí polyuretán s hrúbkou 2,6 cm, podobnú službu Vám spraví napríklad drevo, jeho vrstva však musí mať takmer 10 cm.
Netreba však zatepľovať len samotnú strechu. Nemalé úniky sú aj cez krokvy, preto je dobré zvážiť aj nadkrokvovú izoláciu. Takto dodatočne jednoducho zateplíte aj obývacie priestory. Tepelná izolácia sa pokladá na krokvy zvrchu celoplošne, čím za zabráni tvorbe tepelných mostov s vonkajším prostredím, vďaka ktorým dochádza k tepelným stratám. Investície do tohto druhu izolácie sa teda oplatia, a preto sa používajú napríklad aj pri stavbe nízkoenergetických a pasívnych domov.
Moderné materiály ponúkajú možnosť rovnakej izolácie pri oveľa menších hrúbkach. Tým šetríte najmä svoj obytný priestor. Myslieť by ste však mali aj na voľbu strešnej krytiny. Práve tá totiž spolu s izoláciou zabraňuje prehrievaniu priestorov počas horúčav v lete. Teplota strechy totiž ľahko počas letného slnečného dňa presiahne teplotu 80°C.
Investície do „úspornej“ strechy nie sú malé, no dokážu Vám neskôr ušetriť stovky eur.