Vďaka svojim vlastnostiam je drevo už od nepamäti najstarším stavebným a konštrukčným materiálom. V dnešnej dobe sa opäť čoraz častejšie využíva aj na vykurovanie. Má to samozrejme svoje výhody aj nevýhody.
V našej krajine sa ako zdroj tepla využívajú rôzne druhy paliva. Z obavy o opakovanie sa plynovej krízy, ľudia stále častejšie volia inú alternatívu ako kúrenie plynom. Vzhľadom na míňajúce sa zásoby základných energetických surovín (ropa, čierne uhlie, zemný plyn) a ich zvyšujúce sa ceny sa do popredia dostávajú iné, lacnejšie a ekologickejšie alternatívy.
Drevo ako obnoviteľný zdroj energie je určite najvhodnejším materiálom na vykurovanie. Jeho výhodou je nezávislosť na výpadkoch elektrickej energie. Nevýhodou je skladovacia náročnosť. Vhodnosť jeho používania je závislá aj od toho, aké sú Vaše možnosti jeho uskladnenia.
Rozhodujúcim faktorom je aj vzdialenosť, teda ako ďaleko máte zásoby dreva na dosah. Ak nemáte možnosť si drevo blízko svojho bydliska uskladniť, rovno môžete na tento spôsob vykurovania zabudnúť. Ak aj nájdete možnosti jeho uskladnenia, musíte zabezpečiť, aby drevo nebolo vystavené nepriaznivým vplyvom počasia. Dôležité je, aby drevo nebolo vystavené dažďu, pretože vlhkosť významne ovplyvňuje výhrevnosť a tým pádom aj efektívnosť kúrenia. Na kúrenie je úplne nevhodné surové drevo, ktoré má vlhkosť okolo päťdesiat percent. Ideálne pre vykurovanie je drevo, ktorého vlhkosť je medzi desiatimi a dvadsiatimi percentami.
Dobre vyschnuté drevo je možné spaľovať v rôznych typoch kotlov. Delíme ich na liatinové, oceľové, špeciálne oceľové a automatické. Najnižšia účinnosť je u kotlov liatinových, dosahuje niečo málo nad 65 %. Najvyššia, takmer 85 % je u kotlov automatických.
Dvojplášťové teplovzdušné sporáky s možnosťou rozvodu teplého vzduchu aj do iných miestností sú vhodné na lokálne vykurovanie. Výhodou niektorých typov kachlí je možnosť spaľovať aj väčšie kusy dreva. V porovnaní s kotlami majú kachle ľahšiu údržbu aj nižšiu cenu.
By: Horia Varlan