5 izbových rastlín, ktoré môžete mať aj v kúpeľni

0 537

Ak máte na svojom účte viac než jednu zničenú rastlinu, skúste niektoré z nich presunúť nabudúce do kúpeľne – budete prekvapení, ako dobre sa v tejto mikroklíme cítia. Tropické rastliny sa vám naozaj poďakujú, pretože im nevadí veľká vlhkosť, tma a teplo, ktoré v týchto častiach domov určite často sú.

Ak sa vaše rastlinky na klasickej parapete cítia zle, možno im tieto podmienky veľmi dobre prospejú. V prípade, že neviete, o ktorých kvetoch je reč, čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Orchidea

Vo vhodných podmienkach kvitnú orchidey po celé mesiace, no podmienky vlhkých priestorov kúpeľne sú pre tieto rastliny milujúce vlhkosť, ktoré rastú na kôre, doslova rajom. Niektoré odrody sú celkom nenáročné a cítia sa veľmi dobre pri difúznom (rozptýlenom) prirodzenom svetle, takže to skúste.

Potosovec zlatý

Jednou z najpopulárnejších tropických rastlín je aj mnohým dobre známy zlatý potosovec. Jeho viaceré odrody sa líšia veľkosťou a tvarom listov, farbami a spôsobom pestovania. Vydrží bez priameho slnečného žiarenia a rovnako tak miluje vlhkosť, na ktorú mu v kúpeľni určite veľmi jednoducho vytvoríte ideálne podmienky. Mali by byť ale mimo dosahu detí a zvierat.

Zelenec chochlatý

Chlorophytum je spolu so sukulentmi na starostlivosť možno zo všetkých rastlín asi najmenej náročný. Toleruje nedostatok svetla a tiež miluje vlhkosť a v kúpeľni je ako doma. Nemá problémy ani so suchom no priame slnko nie je vhodná voľba.

Tilandsia

Tento druh rastlín je tiež z čeľade bromélií, ktoré sú považované za vzdušné rastliny – môžu rásť bez pôdy a dokonca nemusia byť ani vysadené. Mimo ich rodnú džungľu je pre nich najlepšou atmosférou teplá kúpeľňa s vysokou vlhkosťou. A ak máte sprchu s veľkým oknom, potom je to ešte lepšie. Má rada sucho, no miluje vlhkosť, ktorú jej môžete zaistiť pravidelným postrekom. Mimochodom, čím viac striebra v jej listoch, tým lepšie rastlina toleruje sucho.

Svokrine jazyky ako to najlepšie riešenie

Jedna z najpopulárnejších domácich rastlín, ktorá je známa takmer všetkým. Tento večne zelený kvietok je takmer nemožné zničiť, pretože toleruje všetky podmienky rastu – od úplnej tmy po jasné slnečné svetlo. Sansevieria nevyžaduje hojné zavlažovanie, a ak ju vložíte do kúpeľne, možno nebudete musieť použiť vodu vôbec.

Upozornenie: táto rastlina môže byť po náhodnom požití pre tráviaci trakt mierne toxická, čo platí v podstate pre všetky rastliny, pretože sa vo voľnej prírode pred predátormi musia nejako chrániť.

Naopak však mnohé z nich z ovzdušia pohlcujú a odstraňujú mnohé škodlivé látky (toxíny), v čom majú svokrine jazyky obrovské zastúpenie. Vám však budú slúžiť najmä na okrasu kúpeľne, ktorá si určite svoju zeleň vyžaduje.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.