Všade naokolo sa píše a hovorí o tom, ako dokonalé by malo byť bývanie a čo všetko spĺňa tieto kritériá. Dokonalý dizajn, nádherná plocha a tie najlepšie materiály, s ktorými sa budeme, možno nie všetci, pýšiť pred našim okolím. Ak ale človek trpí chronickým ochorením s určitou mierou funkčnej poruchy, ktorá znemožňuje jeho normálne fungovanie, nároky na bývanie sa definujú úplne inak a s dôrazom na vysokú mieru funkčnosti a úžitku.
Peňažné príspevky na bývanie pre ZŤP
Naše byty a domy však na bezbariérové bývanie moc nemyslia, a preto si je nútený takto zdravotne postihnutý človek upraviť vlastné bývanie sám, čo je dosť finančne nákladné. Dobrou správou ale je, že podľa zákona č. 447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sú mnohé tieto zásahy štátom kompenzované, takže je aspoň z časti tento doživotný hendikep zdravotne postihnutej osoby nejako kompenzovaný. Ak by ste si potrebovali zariadiť svoje bývanie s využitím týchto nárokov aj vy, prinášame vám prehľad dôležitých informácií.
Komu vzniká nárok na peňažné príspevky?
Na začiatok by sme si mali všetci veľmi dobre uvedomiť, že fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím sa len tak niekto zo dňa na deň nestane. Okrem toho, že trpí dlhodobým chronickým ochorením, ktoré je sprevádzané bolesťou a zhoršenými podmienkami v bežnom živote, na získanie „statusu“ zdravotne ťažko postihnutej osoby musí spĺňať niekoľko podmienok, ktorých posudzovanie prechádza komplikovaným schvaľovacím procesom podľa spomínaného zákona.
Na všetko sú presne vymedzené kategórie a tabuľky, v súlade s ktorými váš zdravotný stav posúdi posudkový lekár na základe vami podloženého a potvrdeného zhoršeného zdravotného stavu. Ak vznikol nárok, získate preukaz osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, na základe ktorého môžete žiadať aj o kompenzáciu, čo je samozrejme ďalší schvaľovací proces.
O aké príspevky na bývanie môžete požiadať?
Byť zdravotne hendikepovaným človekom nie je jednoduché a rovnako tak to platí aj v prípade dokazovania svojho nároku na niektoré veci. Ak máte spomínaný preukaz a chcete si vybaviť bezbariérové bývanie, opäť sa musíte podrobiť posúdeniu danej a aktuálnej situácie.
Zákon v zastúpení Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny poskytuje peňažné príspevky na kompenzáciu v podobe úpravy bytu, rodinného domu alebo garáže na:
-
úpravu rodinného domu, bytu a garáže na bezbariérovú stavbu tak, aby sa zvýšila schopnosť osoby s ŤZP premiestňovať sa, orientovať, dorozumievať alebo si zabezpečiť sebaobsluhu;
-
odstránenie bariér, ktoré budú slúžiť na jednoduchší pohyb osoby s ŤZP;
-
úpravu príslušenstva bytu alebo rodinného domu.
Všetky tieto body sú detailne posudzované a po podaní konkrétnej žiadosti dôkladne schvaľované a nie vždy je isté, že máte na tieto veci nárok, pretože sa opäť prihliada na tabuľky a váš aktuálny zdravotný stav, ktorý musí byť pravidelne sledovaný odbornými lekármi.
Pozor! Posudzuje sa aj váš príjem
Ak sme hovorili o ťažkom životnom osude takýchto osôb, ktorý sa musí ešte aj overovať, pri vybavovaní takéhoto bývania, sa ako osoba s ŤZP odkázaná podľa komplexného posudku na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže, o tom veľmi rýchlo presvedčíte.
Okrem iného musíte zdokumentovať aj váš príjem, ktorý, ak prevyšuje 5 násobok sumy životného minima, peňažný príspevok na kompenzáciu bývania sa neposkytne!
Ako vidíte, nie je to jednoduché, nehovoriac o tom, ak je človek odkázaný na pomoc druhého, pretože nemôže napríklad chodiť, prišiel o zrak alebo sluch. Tiež nezabudnite, že jedna vec je príspevok získať a druhá, celý proces stavebnej úpravy úspešne zrealizovať. Veľkou bariérou v dobre a plnohodnotne strávenom živote je aj nedostatočná informovanosť.
Ak by ste preto potrebovali vedieť viac, navštívte portál Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, kliknite na sekciu rodina a sociálna pomoc, kde sa už nachádza aj podkategória ťažké zdravotné postihnutie. Tu nájdete všetko potrebné. My vám pri vybavovaní držíme samozrejme palce.