5 dokonalých nápadov ako mať v izbe viac svetla

0 326

Svetlo je obrovským zdrojom nášho života a každý jeden človek ho pre seba potrebuje čo najviac. Niektoré stavebné a konštrukčné riešenia bytov sú však v tomto smere tak nevhodné, že si dostatok svetla a jeho priaznivých účinkov môžete užiť len veľmi málo. Ak sa k tomu pridá tmavšia farebná kombinácia, o negatívnu náladu máme postarané. Navyše môžu byť temné miestnosti skutočným problémom a pôsobiť negatívne nielen na nás samotných ale aj naše okolie.

Samozrejme, že „otočiť svoj byť alebo dom na inú svetovú stranu len tak z ničoho nič nemôžete, no existuje niekoľko jednoduchých dizajnérskych trikov, ktoré premenia aj tú najtmavšiu miestnosť na príjemné miesto.

1. Správna paleta farieb

Začneme správnou farbou a vhodnými kombináciami, pretože práve od vhodného odtieňa sa bude odrážať obrovské množstvo svetla a slnečných lúčov. Čierna farba ale dobrou voľbou v tomto smere určite nie je. Navyše, ak je priestor malý, pôsobí ako čierna „.

Interiér rozjasníte pastelom, bielou farbou, ktorú až potom môžete doplniť o farebné doplnky. Biela farba je neutrálna a vhodná, pretože neabsorbuje svetlo, ale ani tu by to človek s ňou nemal preháňať.

2. Dekorácie okien

Urobte okná čo najľahšie a čisté, bez akýchkoľvek reliéfnych textúr. Z okenného parapetu je tiež žiaduce odstrániť rastliny – priestor nebude preplnený a prenikne dnu oveľa viac svetla. Tmavé izby sú „kontraindikované“ ťažkými záclonami a tmavým tylom, takže uprednostnite svetlé záclony a ľahké tkaniny – dodajú miestnosti zvláštnu vzdušnosť.

3. Textil a dekor

Ak je to možné, v miestnosti, kde preniká málo svetla, by textílie a doplnky mali byť veľmi jemné, prípadne žiadne. Optimálna voľba? Otvorené plochy, najlepšie lesklé. Ak máte vstavané police alebo výklenky, nezabudnite ich vybaviť dodatočným osvetlením, inak budú vyzerať ako tmavé fľaky. Dekor tu môže byť prítomný, ale v rozumných medziach.

4. Osvetlenie

Správne osvetlenie je základ v každej jednej miestnosti. Ideálne je samozrejme to prirodzené, ale zo známych dôvodov, sa často musíme viac menej uspokojiť aj s tým umelým. Lampy si dnes vyberiete akékoľvek, môžete využiť aj viacúrovňové osvetlenie, a okrem stojacej lampy využiť aj tú na strope alebo po obvode miestnosti.

Osvetlenie obrázkov, výklenkov, skriniek – to je tiež ďalší zdroj svetla, ktorý nemusí byť zanedbávaný. Podsvietenie dokáže robiť v niektorých prípadoch naozaj zázraky.

5. Zrkadlá a lesklé povrchy

Je to skutočná spása pre malé alebo nedostatočne osvetlené priestory. Sú schopné odrážať svetlo a vytvárať osobitnú atmosféru. Rovnaké vlastnosti majú lesklé kovové povrchy, sklo a kryštály. Veľmi zaujímavé sú a tmavým izbám pomôžu krištáľové alebo sklenené lustre, priehľadný nábytok, dekoratívne priesvitné alebo jednofarebné vázy a sošky – hlavnou vecou je to nepreháňať. Vyskúšajte.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.