4 tipy, ako urobiť z obývačky zdravšie miesto

0 593

Čím zdravšie, tým lepšie, to platí hlavne o moderných jedálničkoch a jedlách, ale prečo toto pravidlo nezaviesť aj do bývania? Keď sa hovorí o tom, že chcete urobiť z vášho domovu zdravšie miesto, každému najprv napadnú rôzne chemické čističe, ktoré používate pri umývaní kúpeľne či kuchyne. Ale nie je to len o nich, skúste tieto 4 tipy, vďaka ktorým bude prostredie vo vašej obývačky zdravšie. A viete, že zdravý domov = šťastný domov. Teda, až taká záruka to nie je, ale zdravý domov je zdravý domov a to sa počíta.

shutterstock_3759949

Nepoužívajte VOC farby

Čo znamená skratka VOC? Volatile Organic Compounds, teda v preklade „prchavé organické zlúčeniny“. Práve na tento druh farieb sa snaží tlačiť Európska únia, aby sa v nich znížil obsah organických rozpúšťadiel. Ideálne je nájsť také farby, ktoré neobsahujú žiadne VOC, ale v rámci zdravého domova postačia aj nízke VOC hodnoty.

Pridajte izbové rastliny

Podľa výskumu NASA aj jedna rastlinka na 30 m2 dokáže výrazne zvýšiť kvalitu vzduchu vo vašom byte. Izbové kvety vám pomôžu zníži prašnosť a zútulniť váš domov. Dajte si však pozor, aby ste to s nimi neprehnali, nech to u vás nevyzerá ako v džungli. Ak máte strach, že by ste rastlinky zabúdali polievať, kúpte si nenáročný kvet ako zamiokulkas.

Pravidelne vysávajte

Čím menej prachu, tým lepšie. Takže pravidelne vysávajte, vytierajte podlahy a nezabúdajte ani na priestor pod sedačkou či pod jedálenským stolom. Vyhraďte si aspoň raz týždenne tú polhodinku, keď dáte podlahu v obývačke do poriadku. Ak máte domáce zvieratá, pokojne aj dvakrát týždenne.

Aké koberce sú pre vás vhodné

Koberce dokážu byť skvelým domovom pre prach a alergény aj vtedy, keď ich pravidelne vysávate. Aby ste znížili ich chuť ostať v nich navždy, vyberajte koberce s nízkym vlasom. Tiež si dajte pozor na to, aby vlas koberca bol z prírodného materiálu – z vlny či bavlny – lepšia sa čistia.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.