3 tipy, vďaka ktorým bude účinok klimatizácie o jednu tretinu efektívnejší

0 1 186

Horúce letné dni, ktorých si v poslednej dobe užívame viac než sme boli kedy zvyknutí, nám komfort a pohodlie počas dňa môžu narušiť. Vysoké teploty nie sú pre organizmus a jeho fungovanie ideálne, o to viac, ak nie je naše telo na niečo podobné dlhodobo prispôsobené a navyknuté. Z tohto dôvodu neexistuje pre nás lepšie riešenie ako klimatizácia. Aby vám však toto zariadenie fungovalo správne, mali by ste sa oň pravidelne starať a udržiavať ho v bezchybnom stave.

Existuje niekoľko užitočných rád, ktoré pomôžu klimatizačnému zariadeniu pracovať v optimálnom stave a výrazne rozšíriť jeho služby. Prax však ukazuje, že väčšina ľudí ich zanedbáva. My vám ich naopak odporúčame uviesť do prevádzky, pretože potom bude mať vaša klimatizácia ten správny účinok a zaistí vám optimálnu klímu bez toho, aby ste na zlepšenie výkonu museli siahnuť do svojej peňaženky.

1. Včasná údržba a čistenie

Pre optimálne použitie klimatizácie je dôležité ju čistiť aspoň raz ročne. Splnením tejto podmienky je možné zbaviť sa plesní a baktérií, ktoré vo vnútri vznikajú a šíria sa do ovzdušia. Najlepší spôsob čistenia klimatizácie závisí od modelu a typu.

Čistenie a údržba sa môže samozrejme vykonávať nezávisle od ostatných faktorov, nie je to príliš ťažké. Alebo si môžete najať profesionálov, ktorí urobia všetko potrebné rýchlo a efektívne. Ale pozor, plánovaná práca sa najlepšie vykonáva na jar pred horúcou letnou sezónou. Potom bude klimatizácia pracovať normálne a je pripravená na skutočne horúce dni.

Ak nepovažujete pravidelné čistenie klimatizácie za dôležité a myslíte si, že to stojí zbytočne veľa peňazí, môžete tým ohroziť vlastné zdravie a podporovať šírenie zápachu v miestnosti. Zanesená klimatizácia šíri vzduchom baktérie a prach a horšie ochladzuje vzduch.

Vďaka pravidelnému čisteniu bude klíma pracovať v priemere o 30 % efektívnejšie a predĺži sa jej životnosť.

2. Dodržiavajte optimálny režim prevádzky

Nestačí klimatizáciu len spustiť na plný výkon a očakávať, že sa dostaví požadované ochladenie v miestnosti., ktoré sa zachová a vydrží. Pre správnu činnosť klimatizačných zariadení existujú určité odporúčania. Klimatizácia je samostatná položka. Nemá rada nevyžiadaných návštevníkov. Na klimatizáciu preto nedávajte žiadne predmety. Dôležitá je aj voľná cirkulácia vzduchu, preto je lepšie inštalovať klimatizáciu na miesto s voľným prístupom a dostatočne otvoreným priestorom pred ňou.

3. Vhodné prostredie pre klimatizáciu

Každá klimatizácia môže ochladiť maximálny počet metrov štvorcových. Preto je pred nákupom a inštaláciou potrebné venovať pozornosť tomuto parametru. Neumiestňujte klimatizáciu do príliš veľkej miestnosti.

Týmto spôsobom môžete čeliť nepríjemnému problému, keď klimatizácia nemôže vykonávať svoje okamžité funkcie a nevychladí celú miestnosť správne.

Počas prevádzky klimatizácie by mali byť všetky okná a dvere v dome zatvorené. Je vhodné postarať sa o prítomnosť žalúzií a hustých záclon na oknách, najmä ak majú výhľad na slnečnú stranu.

Vetrajte len ráno, pretože aj čerstvý vzduch z ulice je pre zdravie a fungovanie klimatizácie dobrý. Mnohí výrobcovia vám odporučia nechávať klímu pustenú dlhodobo, no z hľadiska úspor energie to asi nebude jednoduché. Ranný vzduch je predsa len v našich podmienkach ešte dostatočne chladný.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.