Zateplenie sa v poslednom období teší veľkej popularite

0 1 033

Dôvodom je najmä zlý stav našich bytoviek, a tak v snahe ušetriť na kúrení a zlepšiť vzhľad domov, často siahame po tomto riešení.

Všetkým je dobre známy fakt, že staršie budovy rýchlo strácajú teplo. Niet sa čo čudovať, že sa v zime aj pri plnom kúrení veľmi nezohrejete. Dôvodom však nie sú len staré okná, ale aj zničená izolácia v samotných múroch. Časom a vplyvom počasia môže dôjsť aj k narušeniu vonkajšieho plášťa budovy, čo spôsobuje následné porušenie izolácie aj vzhľadu bytovky.

Zateplenie predstavuje v tomto prípade riešenie, no treba dbať na správny postup vykonávaných prác aj vhodne zvolený materiál. Keďže si však tieto práce nevykonáme sami, mali by ste vybrať spoľahlivú stavebnú firmu. Pýtajte sa aj na možné spôsoby odvetrania fasády. Referencie sú v tomto ohľade na nezaplatenie.

Ruka v ruke však so zateplením ide aj výmena okien, a tak sa často rieši tento problém naraz. Ich výmena však nie je podmienená len vzhľadom a ľahšou údržbou nových okien, ale najmä ich izolačnými vlastnosťami. Neraz totiž najmä cez netesné rámy okien uniká z našich domovou najviac tepla.

Naše bytovky tak vo veľkom menia vzhľad, no netreba zabúdať ani na skutočnosť, že sa takto zmení klíma vo Vašom byte. Pred zateplením a výmenou okien tak cez rôzne škáry dochádza k prirodzenému, i keď nechcenému vetraniu, ktoré následne musíme robiť cielene. Ak teda po zateplení trpíte bolesťami hlavy, únavou a zlým spánkom, možno je chyba práve v nedostatku čerstvého vzduchu.

Najčastejšiu chybou, ktorej sa väčšina z nás dopúšťa je teda nepravidelné a hlavne nepostačujúce vetranie. Na to netreba zabúdať ani v zime, a tak Vaše nové okná otvárajte pravidelne aj niekoľkokrát za deň.

Zatepľovali sme však preto, aby sme mali teplo a nechceme ho púšťať von vetraním, no v tom prípade sa netreba čudovať, že máte zdravotné problémy a vlhkú domácnosť. Správne vetranie je pritom veľmi jednoduché. Zabudnite na ventilačku, tú môžete využívať počas teplých dní. V zime sa zamerajte na nárazové a priečne vetranie. Na pár minút tak aspoň 3-krát denne otvorte okná dokorán. Tak sa vlhkosť aj zlý vzduch vymení veľmi rýchlo v celom byte, no nedôjde k ochladeniu stien, a tak sa aj opätovná pohodová teplota docieli oveľa rýchlejšie.

Foto by: Bryn Pinzgauer

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.