Stavajte s rozumom

0 730

Vlastné bývanie riešime často až s príchodom rodiny. Sme tak ochotní bývať niekoľko rokov s rodičmi, či v prenájme. Dôvodom sú samozrejme aj financie, keďže kúpa, ale aj stavba, nie sú lacnou záležitosťou.

Neskôr sa však púšťame do realizácie aj vlastných snov a predstáv, a neraz sú to najmä rodinné domy, po ktorých túžime. Umožňuje to najmä istá finančná rezerva, ktorú sme časom našetrili, prípadne lepšie zamestnanie, ktoré nám umožní získať výhodnejšiu hypotéku.

Ak už máte dostatočnú hotovosť a rozhodli ste sa začať stavať, dobre si premyslite nielen samotný rozpočet, ale aj vzhľad a najmä funkčnosť Vášho domova. Dom predsa staviame na celý život a nie na pár rokov. Dôležité teda je skĺbiť vlastné predstavy s našimi reálnymi možnosťami.

Výber projektu je teda dôležitý, a to nielen s ohľadom na počet osôb, ktoré v ňom budú bývať. Nemenej podstatný je aj ich vek. Ak máte malé deti viete, že potrebujú viac starostlivosti aj doma. V tomto prípade teda určite budete spálňu a detské izby riešiť na jednom poschodí. Vo vyššom veku zasa potrebujete pohodlie a mať všetko po ruke, a nie pre každú drobnosť utekať po schodoch.

Poschodové domy sú veľmi obľúbené najmä kvôli veľkému obytnému priestoru, a to aj na menšej ploche, no vzhľadom na malé deti, ale aj dôchodcov je to nie veľmi praktické riešenie. Aj preto sa stále obľúbenejšími stávajú práve jednopodlažné domy. Dôležité je však aj rozmiestnenie izieb. V obývačke trávime najviac času, preto by mala byť dostatočne veľká a najlepšie orientovaná do záhrady. Tak sa v nej budete cítiť pohodlnejšie a budete mať aj svoje súkromie. Ak uvažujete nad začlenením kuchynskej linky, dbajte na dostatočný priestor.

Aj s kúpeľnou by ste sa mali zaoberať dostatočne dlho. Svoje predstavy môžete premietnuť do reality, no ubezpečte sa, že Vaša predstava bude vyhovovať celej rodine. Svoju spálňu a detskú izbu voľte v tesnej blízkosti s kúpeľňou, a čo možno najďalej od dennej zóny. Tak nebudete varením rušiť deti pri poludňajšom spánku.

Moderným prvkom domov je aj šatník. Je to výborný spôsob ako uskladniť všetky veci bez toho, aby ste v spálňach mali obrovské skrine.

Peniaze sú však hlavným ukazovateľom Vašich možností aj toho, ako bude Váš nový domov vyzerať. Presným rozpočtom aj dostatočnou rezervou sa môžete vyhnúť nepríjemným komplikáciám.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.