Zateplenie domu vám pomôže nielen ušetriť

0 593

Ani vtedy, keď máte dvere a okná, ktoré tesnia najlepšie na svete, nezabránite únikom tepla. Práve tento problém vám pomôže vyriešiť zateplenie domu. Bývate v paneláku alebo v starej bytovke? Vedzte, že keď sa tieto domy stavali, na energetickú efektívnosť stavieb sa vtedy veľmi ohľad nebral. Aj preto sa teraz doháňa zatepľovaním domov to, čo sa pri ich výstavbe zanedbalo. Aké výhody vám prinesie zateplený dom?

shutterstock_1582155261

Výhody zatepleného domu
Hlavnou a najvýraznejšou výhodou zateplenia sú úspory energie a s tým spojená úľava pre váš rodinný rozpočet. Koľko môžete vďaka zatepleniu ušetriť? Správne zateplenie dokáže znížiť úniky tepla približne o 40 %. A ako sa to prejaví na vašom rozpočte? Náklady na energiu vám táto 40% úspora energie dokáže skresať až o 60 %. Platíte za elektriku počas zimných mesiacov 150 €, keby ste ste sa rozhodli pre zateplenie, tak táto suma by po novom predstavovala približne 90 €. Slušné číslo, čo poviete?

Zateplenie pomôže aj v lete
V zime zabráni únikom tepla a v lete vám pomôže udržať stálu teplotu v izbách. Nezateplené paneláky sa počas leta vyhrejú extrémne rýchlo a prakticky nemáte inú možnosť, ako sa teplu ubrániť, iba klimatizáciou. No vďaka zatepleniu sa steny a izby nezohrejú tak rýchlo a teplota v domácnosti bude stála a nižšia. Ďalšou výhodou je, že hodnota bytu v zateplenej bytovke alebo paneláku je na trhu vyššia. A okrem toho zateplenie pôsobí ako konzervant, takže životnosť domu sa výrazne predĺži.

Financie zo ŠFRB
Zateplenie nepatrí medzi najlacnejšie investície, ale vďaka jeho vysokej návratnosti je veľmi obľúbené. Ako dlho trvá, kým sa vám vrátia peniaze z tejto investície? Záleží od viacerých faktorov, no približne to býva 7-10 rokov. Prefinancovať zateplenie domu vám pomôže aj Štátny fond rozvoja bývania. Stačí, keď spĺňate podmienku, aby váš dom bol najneskôr skolaudovaný v roku 1989. Vtedy vám štát poskytne financie na zateplenie. V prípade, že nespĺňate tieto podmienky, oplatí sa vám zobrať pôžičku a urobiť zo svojej domácnosti energeticky efektívnu domácnosť.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.