Výhody stavby z pálenej tehly

0 514

Ak ste sa rozhodli splniť si sen o vlastnom dome, zrejme máte okrem financií aj ďalšie starosti. Nemalú pozornosť treba venovať aj výberu vhodného materiálu.

Na trhu je v ponuke množstvo rôznych druhov stavebných materiálov, a väčšina z nich je výsledkom presných postupov s pridaním nemalého množstva chemikálií. Práve ich vplyv môže o niekoľko rokov znepríjemniť Vaše bývanie. Ak teda myslíte skôr na niečo prírodné, určite je správnou voľbou pálená tehla. Ide o prírodný materiál, kedy sa z hliny zmiešanej s vodou vytvaruje požadovaný tvar. Tento polotovar sa nechá vysušiť vzduchom a následne sa vypáli v ohni. Jeho veľkou výhodou je životnosť, veď stavby z tohto materiálu môžeme nájsť po celom svete. Neraz tieto slúžia svojmu účelu aj po stovky, či tisícky rokov.

Ekológia je s ohľadom na pálenú tehlu dôležitou témou. Keďže sa pri jej výrobe používa najmä prírodný materiál, ktorý sa ťaží povrchovo, a to pri tehelniach, dochádza tak k malému ovplyvneniu okolitého prostredia, a to ťažbou, ako aj samotnou dopravou a výrobou.

Najdôležitejšími kritériami je zdravie, ale aj bezpečnosť. Pálená tehla ovplyvňuje svoje prostredie len veľmi minimálne, a tak aj Vaša rodina môže bývať zdravšie. Rovnako má však aj výborné vlastnosti v oblasti protipožiarnych opatrení, kedy neuvoľňuje horľavé časti a nezvyšuje tak intenzitu požiaru.

Zaujímavým parametrom pre nás je však aj jej tepelná izolácia. Tu treba dbať na jej štruktúru, aj spôsob výroby. Dnes sa totiž bežne vyrábajú pálené tehly s rôznymi pórmi, ktoré zabraňujú prestupu tepla do prípadne z interiéru. V zime sa tak teplo udrží vo Vašom domove a v lete sa nebude interiér tak rýchlo prehrievať. Teplo naviac aj akumuluje, vďaka čomu môžete ušetriť na neskoršom kúrení.

Správna voľba pálenej tehly vie napomáhať aj k optimálnej vlhkosti v interiéri. Zabezpečuje totiž prestup vodných pár do exteriéru, vďaka čomu sa nemusíte obávať nepríjemnej vlhkosti ani vzniku plesní.

Stavbu však treba vnímať ako celok a rovnako treba zohľadniť aj použitý materiál už pri jej návrhu. Len tak sa budete môcť dlho tešiť z príjemného a najmä zdravého bývania Vašej rodiny.

Foto By: Mark Hillary

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.