Vyberáme svietidlá do obývačky

0 321

Obývačka je azda v každej domácnosti centrom rodinného života. Trávime v nej voľný čas, debatujeme s rodinou či hostíme návštevy. Pri všetkých aktivitách potrebujeme adekvátne svietenie, ktoré jednak zabezpečí optimálnu viditeľnosť v miestnosti a zároveň sa výrazne podieľa na dotvorení celkovej atmosféry. Ako si vybrať to správne svietenie do svojej obývačky?

Nasledujúce rady nám poskytla predajňa Casca, ktorá ponúka zaujímavé svietidlá v Bratislave.

Dostatočná veľkosť a svietivosť

Pri výbere vhodného lustra by sme mali spojiť dva hlavné aspekty – jeho dizajn a svietivosť. Keďže je obývačka zväčša najrozľahlejšou miestnosťou, nedokážeme ju naplno osvietiť malým a nízko výkonným svietidlom. Do obývačky sa hodia skôr väčšie lustre, ktoré jednak vytvoria v priestore zaujímavú dizajnovú dominantu a svojou obrovskou silou rozžiaria všetky kúty miestnosti. Pre obývačky o výmere približne 20m2 je ideálne svetlo s priemerom okolo 70 až 80cm a svietivosťou cca 4000lm. Ak je vaša obývačka väčšia, tento priemer je vhodné zvýšiť úmerne ploche. Ak to elektroinštalácie dovoľujú, namiesto jedného centrálneho lustra môžete zvoliť viacero menších svietidiel. No dávajte si pozor, aby súčet ich svietivostí dosiahol podobné číslo, ako to uvedené pri samostatnom lustri.

Závesné alebo stropné lustre?

Pri rozhodovaní sa medzi závesným a stropným lustrom je potrebné zohľadniť nasledujúce okolnosti. Ak je elektroinštalácia na svietidlo umiestnená priamo nad konferenčným stolíkom, je vhodné zvoliť závesné svietidlo. Ak je lokalizovaná mimo a váš strop nie je dostatočne vysoký, v tom prípade je jedinou možnosťou stropné svietidlo. Závesný aparát svietidla by bol totiž spustený príliš nízko a bránil by prirodzenému pohybu vyšších osôb. Zároveň by spôsoboval nežiaduci efekt, a to že by svetlo nedokázalo priestor rovnomerne osvetliť.

Myslite aj na tvorbu želanej atmosféry

Svietenie je dôležité nielen na splnenie svojej základnej funkcie, ale aj na vytvorenie atmosféry. Aj preto do svojej obývačky vyberajte lustre s možnosťou regulácie intenzity svietivosti alebo do nej umiestnite ďalšie zdroje svetla vo forme stojacich či závesných lámp. Ich obrovský výber vám poskytne obchod Lustre Casca.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.