Vonkajšia dlažba

0 703

Dlažba určená do exteriéru musí spĺňať iné kritéria ako vnútorné dlažby a obklady. Musí byť odolnejšia voči tlaku aj počasiu, nemalo by sa na nej šmýkať a žiaduca je aj jednoduchá údržba, farebná stálosť a dlhá životnosť.

Pri výbere vonkajšej dlažby sa treba v prvom rade orientovať podľa toho, na čo má dlažba slúžiť. Na záhradný chodníček stačí aj dlažba menšej hrúbky. Ale vjazd do garáže alebo dlažba v garáži musí uniesť ťarchu auta. v druhom rade vyberajte nielen podľa toho, ako sa dlažba pokladá. Nie vždy je to, čo je hotové raz-dva, najlepšou voľbou. Veď chcete, aby okolie vášho domu bolo upravené, funkčné a nepoškodené celé roky. A to bez toho, aby ste sa oň museli nejako zvlášť alebo zložito starať. Čím menej údržby a čím vyššia stálosť farby a odolnosť materiálu (najmä voči oderu), tým lepšie. Azda ani netreba pripomínať, že dlažba do exteriéru by mala byť protišmyková, a to nielen okolo bazéna. Inak hrozí, že keď si ráno vyjdete na terasu vypiť kávu, aj ranná rosa na dlažbe môže byť príčinou nepekného úrazu…

Pred nákupom dlažby si overte, že bola vyrobená v súlade s európskou normou EN, ktorá zaručuje reguláciu minimálnych požiadaviek na odolnosť voči opotrebovaniu, vsiakavosti, tolerancii rozmerov, rovnosť povrchu, mrazuvzdornosť a pevnosť v tlaku a ohybe.

Zámocká nie je zo zámku

Keď je reč o vonkajšej dlažbe, každému zrejme hneď zíde na um dlažba zámková. Sú ňou vydláždené nielen exteriéry mnohých domov, ale aj obecné chodníky či plochy pred nákupnými centrami. Zámková sa nevolá preto, že by mala niečo spoločné s históriou a zámockými dvormi. Jej pomenovanie je odvodené od slova „zamknúť“, je totiž navrhnutá a vyrobená tak, aby jednotlivé diely do seba presne zapadli a doslova sa uzamkli. Zámková dlažba je naozaj odolná voči vertikálnym posunom, horizontálne však svoju polohu môže meniť a často aj mení…

To je jednou z príčin, preto teraz samosprávy, ktoré pred rokmi vynovili chodníky zámkovou dlažbou, túto menia a siahajú po inom betónovom veľkoformátovom druhu dlažby. Zámková dlažba má síce svoje nesporné výhody, ako napríklad rôzne tvary, rôzne odtiene, vysokú odolnosť voči počasiu aj tlaku, no aj svoje nevýhody. A tie sa z hľadiska nemalej a dlhodobej investície javia ako zásadné. Po prvé, položeniu zámkovej dlažby musí predchádzať dokonalá, finančne aj časovo náročná príprava podkladu. Aj najmenšie podcenenie tejto prípravy sa už za krátky čas prejaví posunom dlažby. Ani pri pokládke samotnej dlažby sa nedá zaobísť bez strojov určených na rezanie dlaždíc. 

Medzi ďalšie nevýhody patrí množstvo nečistôt, ktoré sa môžu na hrubších dlaždiciach usadzovať a vytvárať ideálne podmienky na vznik plesní. V škárach medzi jednotlivými dielmi dlažby sa aj napriek tomu, že by mali byť uzamknuté jeden vedľa druhého, usádza prach, ktorý je pre mnoho rastlín (burín) dostatočnou živnou pôdou. Zámková dlažba si preto žiada pravidelnú a špeciálnu údržbu, ktorá môže byť náročná na čas. Však si len predstavte tú pipľačku, keď treba každý jeden spoj, ryhu, škárku mechanicky vyčistiť vhodným náradím alebo prúdom vody pod silným tlakom. A potom treba do týchto priestorov aplikovať chemikálie zabraňujúce rast tráv, burín a náletov.

Veľkoformátová moderna

Z veľkých komerčných objektov, ale aj zo svojho obľúbeného baru možno poznáte veľkoformátovú dlažbu z pohľadového betónu. Nedajte sa zmiasť slovom veľkoformátová, nejde o žiadne ozrutné platne, ale o dlažbu väčšiu než jednotlivé diely zámkovej. Vyrába sa v rôznych rozmeroch a dokonca sa dá urobiť aj presne na mieru podľa želania. V exteriéroch sa objavuje čoraz častejšie nielen preto, že je aktuálne trendy, ale aj kvôli svojim vlastnostiam, ktoré v mnohom predstihujú zámkovú klasiku.

Veľkou výhodou veľkoformátovej dlažby je minimum špár, ktoré sa pri zámkovej dlažbe tak náročne udržiavajú. Veľkoformátová dlažba navyše dokáže opticky zväčšiť priestor a pôsobí celistvejšie. 

„Ľudia pohľadový betón ako funkčný a zároveň estetický prvok vyhľadávajú čoraz častejšie, pretože ide o kombináciu praktickosti, čistoty a elegancie. Výnimkou nie je ani veľkoformátová dlažba,“ myslí si Ivana Golianová zo spoločnosti Renit Beton, ktorá ako prvá na Slovensku začala takúto dlažbu pred dvadsiatimi rokmi vyrábať. Robia ju z vlastných zmesí betónu. Na výrobu takejto dlažby si trúfa málokto, keďže na to potrebujete špeciálne stroje a dobré spracovanie materiálu. Ide o vibroliatu dlažbu, čo naznačuje, že vzniká kvalitným debnením a vibrovaním na špeciálnych strojoch,“ dodáva odborník.

Pomery materiálov použitých na výrobu zmesi a výrobné postupy pri realizácii samotných podláh sú základom pre fyzikálne aj optické vlastnosti veľkoformátovej dlažby z pohľadového betónu. Má uzatvorený povrch, čo znamená, že je odolná nielen proti bežnej špine, ale aj mastnote. Keď vám na ňu vytečie olej z auta alebo ju zašpiniť pri grilovaní, dá sa ľahko očistiť a je zase ako nová. Neostávajú na nej fľaky a nemení farby. No zaobstarať si ju môžete v celej farebnej škále. „Betón sa dá pigmentovať, preto môže byť v rôznych odtieňoch sivej až po elegantný atracit,“ upresňuje Ivana Golianová.

Hodí sa nielen ako záhradný chodník, ale aj na terasy, okolo bazéna a keďže unesie aj tri a pol tony, je ideálna aj do garáže alebo pred ňu. Dobre zvláda všetky druhy počasia od vysokých horúčav cez dážď až po mrazy. Ľahko sa udržiava a má vysokú odolnosť voči oderu. Keďže špár medzi jednotlivými dielmi dlažby je podstate menej ako pri zámkovej dlažbe položenej na rovnako veľkej ploche, aj šanca pre nežiaducu burinu či trávu rastúcu medzi platňami je nižšia. Navyše to, či bude vôbec mať šancu rásť, záleží aj od spôsobu, akým je dlažba položená.

Rýchlo a dobre

V porovnaní so zámkovou dlažbou sa ukladá jednoducho, aj keď odborníci neodporúčajú robiť to bez skúseností a keď si na vlastnú pokladáku predsa len niekto trúfa, mal by si dať poradiť od skúsených. Tým, že jednotlivé diely dlažby z pohľadového betónu sú naozaj veľkoformátové, aj veľká plocha je nimi vydláždená za krátky čas. Veľkoformátová dlažba z pohľadového betónu sa dá pokladať troma spôsobmi. Buď do štrkového lôžka, alebo sa dá na rovný povrch lepiť, vtedy je potrebné nechávať medzi jednotlivými platňami špáry a tie vyplniť vhodným materiálom vo vhodnej farbe. Ďalšou možnosťou je ukladanie na terče. Pri tomto bode je potrebné myslieť na to, že na rozdiel od ostatných druhov pokládky dlažby, pri ktorej vydrží aj váhu osobného auta, je pokládka na terče určená len pre pochôdznu záťaž, takže sa nehodí do garáže ani pred ňu,“ upozorňuje odborníčka z Renit Beton.

Tieto druhy pokládky zaručujú ako vertikálnu, tak horizontálnu stabilitu dlažby. A navyše, keby sa náhodou jedna dlažobná platňa predsa len nejako poškodila, stačí jednoducho vymeniť kus za kus bez nutnosti hýbať zo zvyškom dlažby. Všetko sa napraví jednoducho a rýchlo.

Podľa architektov je zámocká dlažba už zastaraná a out, kým veľkoformátové obklady považujú za trend, ktorý nie je módnou vlnou, čo sa za dva tri roky vytratí. Veľké formáty tu už podľa nich zostanú, pretože sú výhodné a praktické po všetkých stránkach. Budú sa však neustále zdokonaľovať materiály na ich výrobu a ich vzhľad. No to, čo platí už dnes, bude platiť stále – ide o investíciu, ktorá vydrží dlhé roky.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.