V zdravom tele zdravý duch, vo vetranom byte čerstvý vzduch

0 1 414

Medicína sa posunula vpred už dávno, no stále sa okolo nás, ako sa v poslednej dobre presviedčame, vyskytuje obrovské množstvo zdravotných rizík. Možno v dôsledku neustáleho stresu, zhonu alebo vysokého životného tempa. Stále viac ľudí o týchto problémoch potom premýšľa a hľadá spôsoby prevencie. Nikdy však nebudeme tak úspešní, ak do nášho tela nebude vstupovať dostatočné množstvo kyslíka.

Vyvážená strava, pravidelné cvičenie a vzdanie sa zlých návykov nie je jediná cesta. K plnohodnotnému výkonu a pre splnenie každého jedného cieľa potrebujeme čerstvý vzduch. Kde ho nájsť a ako správne dýchať, si povieme v nasledujúcom článku.

Určite ste si už na sebe všimli?! len čo sa dostanete z uzavretej miestnosti na ulicu, ste ako iný človek. Zlepšuje sa vaša pohoda, ostrosť mysle a dobrá nálada. Prečo sa to deje, všetci veľmi dobre vieme. Koniec koncov, čerstvý vzduch je nevyhnutný pre mozog a každú jednu bunku v tele.

Dôvodov, prečo by ste mali vzduch v miestnosti pravidelne meniť je ale viac, tak sa poďte spolu s nami na ne pozrieť.

Vyhnete sa veľkej koncentrácii vírusov

Štúdie vedcov z Kolumbijskej univerzity ukázali, že suchý vzduch poskytuje ideálne prostredie na šírenie vírusov vrátane vírus chrípky. Zakaždým, keď prechladneme a začneme kýchať alebo kašľať, uvoľňuje sa nám z nosa a úst množstvo častíc.

Vo vlhkom vzduchu môžu tieto častice zostať relatívne veľké a spadnúť na zem. Ale v suchom sa veľmi rýchlo rozpadnú na menšie častice a sú také malé, že sa môžu vznášať vzduchom celé hodiny alebo dni. Výsledkom potom je, že v zime dýchame koktail mŕtvych buniek, hlienu a vírusov od všetkých, ktorí nás nedávno navštívili. Neplatí to však len v zime, ale aj v málo vetraných priestoroch.

Z tohto dôvodu musí byť vzduch v miestnosti pravidelne zvlhčovaný, a to najmä vo vykurovacej sezóne, kedy je veľmi suchý.

Optimálna úroveň vlhkosti v miestnosti je 40-70 %. Aby ste tieto hodnoty dosiahli, odporúčame vám používať zvlhčovače alebo čističky vzduchu. Takéto zariadenie je v závislosti od výkonu vhodné pre byty aj verejné priestory. Najjednoduchším riešením je ale priame vetranie cez otvorené okno. Pomôže vám z viacerých dôvodov.

Zabudnete na svoje zdravotné komplikácie a problémy

Čerstvý vzduch zlepší aj vaše trávenie. Samozrejme za predpokladu, že ste aktívni na čerstvom vzduchu: chôdza, jogging alebo cvičenie vám v tomto smere určite prospeje.

Ak zistíte, že vám šálka kávy v práci už nepomáha – nebuďte prekvapení. Možno je to nedostatok čerstvého vzduchu, ktorý vyvoláva ospalosť. Keď ale dodáte mozgu čerstvejší vzduch, telo začne fungovať efektívnejšie, budete jasne myslieť a konať rýchlosťou blesku.

Čerstvý vzduch je pre vás dôležitý aj vtedy, ak máte problémy s krvným tlakom. Veď na normalizáciu krvného tlaku, resp. hypertenzie, odporúča pacientom pokojné prechádzky množstvo lekárov.

Posilní váš imunitný systém

Vedeli ste o tom, že na ochranu tela pred patogénnymi baktériami a vírusmi si vyžadujú leukocyty určité množstvo kyslíka, ktoré sa nachádza na čerstvom vzduchu?

Čerstvý vzduch je dobrý pre celkové zdravie a posilňuje telo ako celok. Zlepšuje fungovanie krvných ciev, pľúc, srdca a ďalších orgánov.

Je zrejmé, že vplyv čerstvého vzduchu na zdravie je neoceniteľný tak pre dospelých, ako aj deti. Podráždenosť, práca, nedostatok iniciatívy, lenivosť, nervové poruchy – to všetko zlé zmizne, keď dýchame „správny“ vzduch.

Skúste si preto užiť čas strávený na prechádzkach a vyťažte z toho na maximum. Je to možno pre krátkosť času náročné, ale pomôže vám to obnoviť koncentráciu a pracovať alebo fungovať omnoho efektívnejšie.

A pokiaľ predsa len čas nebude, neostávajte dlho sedieť v nevetranej miestnosti. Hladiny oxidu uhličitého stúpnu, dôsledkom čoho môžete mať závraty, nevoľnosť, bolesti hlavy alebo pociťovať únavu.

Nezachráni vás ani klimatizácia. Jediným riešením je zabezpečiť stály prívod vzduchu cez okná.

Zdroj obrázka: r.classen/shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.