Užitočné informácie, ktoré vám pomôžu pri stavbe rodinného domu

0 412

Ak sa rozhodujete v najbližšej dobe stavať rodinný dom, prípade sa chystáte do projektu, ktorého súčasťou bude konkrétna stavba, mali by ste si prečítať zopár informácií o stavebnom zákone, ktoré vás v mnohých prípadoch ďalej nepustia.

 

V podstate by to v mnohých prípadoch asi ani nešlo, aby jeden systém fungoval bez stanovenia pravidiel a hraníc. Aj pri stave rodinného domu sa preto musíte riadiť niektorými zákonnými normami, ktoré v konečnom dôsledku dokážu zariadiť efektívne fungovanie celého systému. Ak nechcete, aby váš dom označovali za čiernu stavbu prečítajte si nasledujúci článok.

Každá jedna stavba na území SR by mala podliehať Zákonu č. 50/1976 Zb. Od júla roku 2016 však prešiel Stavebný zákon novelizáciou, čo znamená, že niektoré zmeny by vás v prípade nevedomosti mohli vyjsť draho.

Územné plánovanie

Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) sa delí na 9 častí v jednotlivých bodoch od Územného plánovania až po Prechodné a záverečné ustanovenia. Veľkou zmenou prešla prvá časť Územného plánovania, čo sa viac menej týka celkového rozloženia stavieb slúžiacich pre obyvateľov na jeden časti. Obce nad 2000 obyvateľov už majú povinnosť územného plánovania, pričom tie s menším počtom obyvateľov majú určené obdobie, do ktorého musia územný plán zrealizovať:

  • obce nad 1000 obyvateľov musia mať územný plán do roku 2023
  • obce pod 1000 a nad 500 obyvateľov majú túto povinnosť do konca roku 2030
  • obce pod hranicu 500 obyvateľov do konca roku 2037

Označenie čiernej stavby

Veľmi zaujímavou časťou tohto zákona je definovanie pojmu stavba a čierna stavba. Pojem stavba je klasifikovaný ako stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou, alebo si vyžaduje pevný podklad.

Za čiernu stavbu sa považuje tá, ktorá nemá povolenie od stavebného úradu, nebola súčasťou spomínaného územného rozhodnutia, alebo bola v podstatnom rozpore s týmito normami. Aby stavebník predišiel nedorozumeniam a prípadným sankciám, má prechodné obdobie na to, aby si mohol charakter stavby zmeniť.

Ak sa aj napriek nelegálnosti stavba užíva, hrozia pokuty pri fyzickej osobe od 500 € do 3000 € (aj opakovane), pri právnickej osobe od 30 000 € do 150 000 € (tiež opakovane).

Stavebný zákon si ani vo všeobecnosti nie je možné podrobne ozrejmiť jedným článkom, preto sa niektorým zaujímavým informáciám budeme venovať v druhej časti. Veríme, že aj tie nasledujúce, budú pre vás rovnako užitočné.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.