Úžasné triky ako si zariadiť malý byt

0 497

Útulné, štýlové a pohodlné môžu byť aj malé byty. Stačí pri ich zariaďovaní dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré vás nepripravia o posledné centy v peňaženke.

Hovorí sa, môj domov môj hrad, však? Ale čo keď nemáte pevnosť, ale iba malý byt? Vyžaduje si samozrejme funkčný a kompaktný dizajn, neprítomnosť preťaženého interiéru s veľkými objemnými predmetmi, kompetentné územné plánovanie a správne vybrané odtiene nábytku a stien. Ešte viac užitočných tipov nájdete pri pokračovaní v čítaní článku.

Vyhýbajte sa objemnému nábytku a priečkam

Aby sa dosiahol v malom byte účinok otvoreného priestoru, je nutné vynechať používanie priečok. Ak ich nie je možné odmietnuť, uprednostnite výrobky zo skla a iných priehľadných materiálov. To isté platí aj pre dvere, kvôli vizuálnemu zväčšeniu priestoru, sa je ich lepšie vzdať úplne alebo použiť posuvné modely.

Nábytok by tiež nemal byť objemný a líšiť sa veľkými rozmermi. Veľká starožitná zásuvka, ktorú ste dostali od šiesteho bratranca, je určite krásna, ale nie vo vašom malom byte. Vynikajúcim riešením pre malé priestory je kompaktný nábytok a závesné konštrukcie. Ušetrené miesto môžete využiť napríklad na detský kočár, bicykel alebo iné vhodné veci.

Zabudnite na veľký vzor na tapete

Pre malé byty sú vhodné rovné steny alebo tapety s jemným vzorom. Jednu stenu môžete zvýrazniť krásnym vzorom alebo tlačou, modernou fotografickou tapetou alebo namaľovať. Ak chcete zväčšiť priestor v miestnosti a milujete dekorácie, stačí ozdobiť jednu zo stien, najlepšie tú oproti oknu, ideálne zrkadlovými dlaždicami.

Nekupujte zbytočne veľký luster

Svetlo v byte je jedným z najdôležitejších prvkov, preto by ste mu mali venovať osobitnú pozornosť. Elegantný luster samozrejme spôsobí u vás a vašich hostí „búrku“ emócií, v malom byte to ale nie je najšťastnejšie riešenie.

Luster, ktorý má pôsobivé rozmery, vám „ukradne“ vzácny priestor, ktorého už tak nemáte dosť. Je lepšie používať svetelné kompozície, dekoratívne svetlo a skryté osvetlenie. Tým sa vizuálne rozšíri priestor a opravia nedostatky.

Vynechajte tmavé farby

Tmavé farby nepriaznivo ovplyvňujú vnímanie malého priestoru. Pocit beztiaže a ľahkosti si zachovajú iba svetlé farby. V malých bytoch je preto lepšie snažiť sa vyhnúť kontrastom, inak prestane byť interiér útulný a ľahký.

Pri usporiadaní malých bytov je lepšie stavať na jednom základnom a svetlom odtieni. Harmónia a štylistická súdržnosť sa dajú dosiahnuť aj pomocou malých doplnkov.

Udržujte poriadok

Aj keď nie ste príliš pedantný človek a milujete takzvaný kreatívny neporiadok, budete sa musieť vzdať zvyku rozptyľovať veci na malom priestore, inak si nevšimnete, ako sa z domu stáva sklad. Mať veci na správnom mieste má svoj význam.

Používajte správne množstvo dekorácie

Malý byt sa ľahko zmení na malú skládku, takže je lepšie sa obmedziť na niekoľko jasných akcentov a malé množstvo dekorácie. Zarámované plagáty, police na knihy alebo zrkadlové kompozície sú ideálnou voľbou. Veľké maľby v malom interiéri sú nevhodné, pretože zaplnia priestor a zúžia ho.

Skúste multifunkčný nábytok

Pretože neexistuje žiadny univerzálny spôsob, ako fungovať v malom priestore a umiestniť v ňom veľa nábytku, vyberte si multifunkčné prvky. Napríklad stoly a stoličky, ktoré sa dajú zložiť a postele, ktoré sa upratujú v špeciálnom výklenku v stene.

Obľúbte si minimalizmus

Čím menej nábytku a dekorácií, tým väčší bude obytný priestor. Zbavte sa nepotrebných vecí a potom si uvedomíte, že sa bez nich dokážete bez problémov zaobísť. Namiesto nezmyselných maličkostí radšej investujte do kreatívne riešeného úložného priestoru, ktorý všetko nepotrebné ukryje.

Živé rastliny

Zelené a čerstvé kvety pomôžu do malého priestoru vdýchnuť nový život. Je však potrebné dávať pozor, aby ste to s nimi nepreháňali a vizuálne nepreťažovali interiér. Ak nemáte čas, vyberte si umelé alebo tie, ktoré nie sú na starostlivosť náročné.

Symetria

Pre malé priestory je vhodná aj symetria. Pokúste sa preto zariadiť váš obytný priestor tak, aby sa v ňom aspoň dve časti navzájom zrkadlili. Pomôže to, aby bol priestor voľnejší a príjemnejší pre oko.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.