Trápia vás tenké steny v panelovom byte? Ako si zaistiť viac súkromia

0 942

Človek, ktorý žije v panelovom byte veľmi dobre vie, že súkromie a jeho miera pri tomto spôsobe bývania nie je až tak veľká. Samozrejme, že niekde bývať musíte, preto sa snažíte pretrpieť nejeden zaujímavý rozhovor susedov, ktorý ste si nechtiac vypočuli cez tenkú stenu. Veľmi často sú teda tieto domovy „preklínané“ najmä kvôli hluku.

Inovácie v oblasti materiálov a technológií sú obrovské, čo znamená, že aj tu už existuje niekoľko možností, ktoré vám dokážu veľmi dobre pomôcť. Samozrejme, že si to vyžaduje svoju investíciu, no výsledok za celé úsilie naozaj stojí. Čo by ste teda mali robiť, aby ste si už o niekoľko dní mohli užívať tento komfort? Pozrieť sa na nasledovné veci.

Akustická izolácia podláh

V panelovom dome ste obklopení susedmi takmer zo všetkých strán, čo znamená, že hluku je naozaj dosť. Mali by ste preto jednotlivé časti interiéru lepšie zaizolovať. Začnite pekne od podlahy. Aj vďaka nej si môžete zaistiť obrovskú mieru odhlučenia. Veľmi dobre v tomto smere pomáha klasická a pre niekoho moderná plávajúca podlaha, pretože tá má niekoľko vrstiev. Každá jedna podlahovina tlmí zvuk, no pri tejto metóde nepotrebujete žiadne veľké stavebné úpravy a navyše vás to nebude ani veľa stáť. Týmto spôsobom si tiež zaisťujete aj patričnú dávku energetickej úspory, pretože podlaha má aj dobré tepelno izolačné vlastnosti.

Stropy sú na tom podobne

Potrebujte stlmiť hluk dupajúcich detí od susedov nad vami? Urobte si špeciálny obklad svojho stropu. Polystyrénové panely nie sú drahé a ich lepenie vám nezaberie ani jeden deň. Podobne vám môže pomôcť aj sadrokartón. V podstate ide o to, aby ste na stenu, cez ktorú k vám preniká zvuk umiestnili ešte jednu vrstvu, ktorá bude izolovať nežiaduci zvuk. Navyše takéto obklady a podhľady vyzerajú aj po estetickej stránke naozaj veľmi dobre, takže účelov to bude mať nakoniec viac.

Akustické pred-steny

Bočné steny sa vám v panelovom byte niekedy zdajú akoby boli robené z papiera. Čím viac sa snažíte, tým horšie to je. Nie len, že si vy nemôžete v pokoji vyjadriť svoj názor, ale aj starosti susedov zaťažujú vašu myseľ. Ak nie ste hercami v zábavnom seriály, zrejme vám to radosť nerobí.

Existuje množstvo obkladov aj na bočné steny. Mnohé z nich sú aj nádherným estetickým doplnkom v interiér. Obľúbené sú celé panelové steny, špeciálne profily z rôznych materiálov, lepiace zvukovo izolačné prvky a drevené obklady. V niektorých prípadoch je ich montáž náročnejšia a inokedy je to zasa len o šikovnosti domáceho majstra. Preto neváhajte a ochráňte si takto jednoducho svoje vlastné súkromie.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.