Tipy ako vykurovať efektívnejšie

0 612

K správnemu hospodáreniu v domácnosti plytvanie energiami nepatrí. Ak chcete vykurovať efektívnejšie a lepšie, prečítajte si nasledujúci článok a aplikujte naše tipy do praxe. Môžete si byť istí, že sa osvedčia.

 

Vzduch v radiátoroch neprospieva ich výkonu

Zavzdušnené radiátory sú častou príčinou chladu v miestnosti. Vzduch vo vykurovacom systéme spôsobí, že voda nemôže dostatočne odovzdať teplo radiátoru a dochádza tak k veľkým tepelným stratám. Jedným z riešení je manuálne odvzdušnenie radiátora, oveľa jednoduchšie a efektívnejšie je ale použitie automatického samoodvzdušňovacieho ventilu. Ten sa automatickým odstraňovaním vzduchu stará o úsporu nákladov na kúrenie a tiež o to, aby bol radiátor vždy funkčný a menej hlučný.

Nevykurujte ulicu, smerujte teplo efektívnejšie

Teplom zo zadnej strany radiátoru sa z veľkej časti zohrieva stena a cez ňu potom uniká do voľného priestoru. A to znamená ďalšie zbytočné straty a neefektívne vykurovanie. Fóliou z alobalu tento problém môžete dočasne vyriešiť, ale až použitím špeciálnej reflexnej fólie za radiátor ho vyriešite s maximálnou efektivitou. Vďaka svojim skvelým termoizolačným vlastnostiam, o ktoré fólia neprichádza ani po rokoch, zníži straty tepla až o 95%, čo pri rovnakom nastavení radiátorov znamená o 1 až 3 stupne vyššiu teplotu v miestnosti.

Utesnite okná

Ak je radiátor umiestnený pod oknami, tie by mali dokonale tesniť, inak môže aj prostredníctvom nich dochádzať k neželaným tepelným stratám. Dá sa im zabrániť použitím samolepiacej tesniacej pásky na okná, ktorej inštaláciu zvládne každý aj bez použitia špeciálnych nástrojov. Ešte väčší komfort dosiahnete aplikáciou izolačnej fólie na okno. Pomocou týchto dvoch vychytávok účinne zabránite prestupu chladu cez špáry a okenné sklá.

Hrejivý náter

Ďalším skvelým pomocníkom proti tepelným stratám je termoizolačná prísada do farby. Jej základom sú keramické mikročastice, ktoré znížia straty tepla až o 25%. Veľkou výhodou je univerzálne použitie tejto prísady – môžete ju primiešať do akejkoľvek interiérovej alebo exteriérovej farby. Vlastnosti náteru oceníte pri zlepšenej klíme v miestnosti nie len v zime, ale aj v lete.

Článok vznikol v spolupráci s eshopom Ecoprodukt.sk.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.