Retro kuchyne zažívajú comeback

0 463

Móda je vrtkavá a v niektorých prípadoch aj cyklická. Dizajn vašich vnútorných priestorov nemusí byť jednoduchý ak chcete kráčať s dobou a voliť to, čo je v móde tento rok. Existuje jeden prvok ktorý si už prešiel sieňou slávy a je akoby „po dátume spotreby“.
Kuchynské vzory z polovice 20. storočia sa opäť vracajú do módy, pre mnohých aj z dôvodu pocitov, ktoré v nich vyvolávajú. Spomienky na starých rodičov a rodičov, ktorí v nej varili najúžasnejšie jedlá. V kuchyni zahalenej do veselých farieb, oceľových skriniek a elegantných kovových spotrebičov. To všetko sú spoločné, duševné predstavy o miestnosti plnej ľudí a harmónie.

 

Kvalita časov minulých

Generácia, ktorá navrhovala tieto priestory a zariadenie bola ovplyvňovaná dnes už historickými udalosťami a dianím vo svete. Vychádzala z obdobia po hospodárskej kríze v roku 1930 a prídelového systému druhej svetovej vojny. A práve, keď skončila, ľudia mali konečne nádej na nový život, prácu a boom nakupovania nových výrobkov sa veľmi rozšíril. Boli jednoducho pripravení na márnotratnosť s nevídanou inteligenciou v sebe. Tým, že si prežili depresívne obdobie, poznali pravú hodnotu dolára, a preto si túžili dopriať kvalitné výrobky.

Nový nádych zašlej slávy

Nič nevypovedá o povojnovej ére lepšie ako spomínané oceľové materiály, ktoré sa používali okrem iného aj na výrobu kuchynskej linky a ostatného zariadenia. Určite ste si všimli, že sa takýto nábytok dostáva opäť do módy. Jednoduchosť sa ľahko kombinuje s výraznými doplnkami a naopak. Druhým materiálom, ktorý by mohol pri zariaďovaní retro kuchyne zohrávať dôležitú úlohu je plast. Jeho výhody sú nepopísateľné a s obľubou zotrváva v našej domácnosti takmer od svojho vzniku.

Ďalšou významnou položkou boli veselé farby a geometrické vzory, ktoré sa vyskytovali takmer všade. Drevo a nábytok z neho tvoril rovnako dôležitú súčasť všetkých domácností. Kombináciou týchto prvkov si vytvoríte niečo podobné aj dnes. Ak sa pozorne prejdete najbližším obchodným centrom, určite v ňom nájdete obrovskú inšpiráciu. Rovnako tak vám poslúži internet. Ak si chcete zariadiť kuchyňu v tomto štýle môže sa vám zísť špecializovaný bazár, starožitníctvo alebo iné prevádzky. Príkladov máte naozaj veľa, tak sa môžete do plánovanej retro rekonštrukcie smelo pustiť.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.