Teplotné rozdiely musí zvládať aj okno

0 354

Možno sa Vám zdá, že naše tradičné štyri ročné obdobia sa akosi vytrácajú a onedlho tu budeme mať len horúco, alebo chlad. Počasie sa mení, a to nielen z roka na rok, ale aj vzhľadom na minulé záznamy o počasí. Už naši rodičia si zväčša podobné horúčavy v lete, či mierne zimy ani nepamätajú. Dôvod je však najmä ten, že si človek skôr zapamätá nejaké „katastrofické scenáre“, ako úplne bežný rok. Naviac aj ako deti predsa len svet okolo seba vnímame trochu inými očami.

Prejdime však k skutočnému dôvodu prečo je nám v zime chladno aj doma a v lete sa ideme roztopiť a hľadáme možnosti, ako svoj interiér ochladiť. Dôvodom sú samozrejme naše okná aj samotné stavby. Možno Vás však prekvapí, že v našich podmienkach sú nároky kladené na okná oveľa náročnejšie, ako napríklad v Škandinávií. Iste viete, že tieto krajiny sa najmä v zime ponárajú do mrazu, no podľa priemerných teplôt sú tieto veľmi podobné tým našim, a to najmä v zime.

Ani toto možno niekto nezoberie ako fakt, no štatistiky neklamú. V zime teda máme podobne ako v podstatne severnejších oblastiach Európy, no a v lete zasa teploty neraz stúpajú k hodnotám, ktoré sú zasa bežné na juhu. Ide teda o výrazné kolísanie priemerných teplôt, a aj u nás zaznamenávame značné rozdiely medzi regiónmi. 

O to viac by sme teda mali dbať najmä na výber okien. Práve tie predstavujú slabinu viacerých domov, a preto trpíme nepohodlím. Netreba sa teda hneď uspokojiť s lacným výrobkom, hľadajte skôr kvalitu za rozumnú cenu. Nerozhodujte sa len na základe počtu komôr, či skiel. Ani tieto vysoké čísla nemajú vždy opodstatnenie.

Najnovšie štúdie dokazujú, že počet komôr je efektívny do počtu 6. Ak výrobca udáva viac, zväčša ide len o zbytočne drahšie okná, pretože oveľa lepšie vlastnosti oproti šiestim komorám nevykazujú. Čo sa týka počtu skiel, nemusí byť vždy pravda, čím viac tým lepšie. Dôležitý je tu rám, ktorý ak je lacný ani viac skiel mu nepomôže, skôr naopak a takéto okno Vám môže spôsobiť skôr problémy.

Vždy je preto potrebné hľadať rozumný kompromis nielen u ceny, ale aj pri vyhotovení.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.