Problém mnohých domácností a interiérov, ktorý nás vie niekedy poriadne rozčúliť. Možno si to ani neuvedomujeme, ale tento jav nás môže prekvapiť najmä v zimnom období, pretože to má veľký súvis s vlhkosťou a použitými materiálmi v našom interiéri. Keďže sa v tomto chladnom čase nachádzame častejšie vnútri, než vonku, účinkom statickej elektriny sa jednoducho neubránime.
Ako to vôbec funguje?
Statická elektrina funguje na základe reakcie na okolité prostredie. Naše telo je nabité volnými elektrónmi a pri kontakte s určitým predmetom, ktorý má podobný náboj dochádza k reakcii a niekedy až k malému šoku. Je to určitá stimulácia našich nervov, ktorých zakončenie, ako vieme, máme aj na rukách a celej koži. Z fyzikálneho hľadiska môže ísť najmä o trenie materiálov s rôznou vodivosťou a u tých umelých to ide oveľa jednoduchšie.
Príčiny vzniku
V kancelárii sa s týmto problémom stretnete asi najčastejšie, pretože je to väčšinou menší priestor, v ktorom je umiestnených niekoľko elektrických spotrebičov. Suchý vzduch a nedostatočná vlhkosť tejto miestnosti prúdenie voľných elektrónov ešte viac podporuje.
Prevencia
Najjednoduchším spôsobom, ktorý by dokázal s týmto problémom „zatočiť“ je umiestnenie zariadenia na zvýšenie vlhkosti vzduchu v priestore. Stanovená norma pre optimálnu vlhkosť sa určuje väčšinou na 60 % a pod hladinu 50 % by naozaj klesnúť nemala. Takéto suché prostredie nie je vhodné ani pre alergikov. Na jej meranie si môžete inštalovať merače vlhkosti, vlhkomer, ktorý by mal optimálnu hladinu sledovať za vás.
Druhý spôsob, ako sa vyhnúť účinkom statickej elektriny je používanie umelých materiálov. Oblečenie je dnes z väčšej časti syntetické a práve tento materiál je veľmi citlivý na účinky statickej elektriny. Čo sa týka vzniku statickej elektriny je preferovanie prírodných materiálov na oblečení, ale aj v interiéri tiež veľkou pomôckou.