Sezóna vykurovania je tu: Ako platiť za energie o 50 % menej

0 551

Už ste sa začali pripravovať na zimnú sezónu? Už ste pocítili prvý svieži vánok jesenného ochladenia? V tom prípade bude vhodné aj to, aby ste sa pripravili tiež na zvýšenie cien za energie a plyn. A nakoľko môžu byť pri viacčlennej rodine náklady naozaj vysoké, rozhodli sme sa pozrieť na spôsoby, ako ich výrazne znížiť.

Ako ušetriť na elektrine?

Najjednoduchší spôsob, ako ušetriť v tomto období za energie a teplo si musí z vás každý zvážiť a nájsť sám. My vám v tom môžeme len poradiť. Závisí tiež od spôsobu vykurovania, zdroja a zaistenia únikových ciest.

Je dôležité si tiež uvedomiť, že v chladnom období spotreba elektrickej energie medzi obyvateľstvom rastie o 20 – 30 %, pričom jej vrchol spadá na január až február. Aby každá rodina mohla ušetriť približne 50 % výdavkov, je potrebné dodržiavať integrovaný prístup k energetickej účinnosti a úspore energie. Čo to znamená?

Skúste použiť dvojzónový elektromer

Umožňuje vám platiť za elektrinu od 23:00 do 7:00 hodiny rannej dvakrát menej. A určite sa to oplatí, pretože práve v noci ľudia spotrebujú asi 30 % elektriny. Vždy je tu zapnutá chladnička a niektoré z vašich spotrebičov môžete pustiť na nočný režim tiež. Budete mať tak lacnejšie pranie, umývanie riadu, vykurovanie alebo nabíjanie mobilných telefónov a notebookov.

Odborníci tiež odporúčajú prepnúť vaše osvetlenie na energeticky úsporné LED žiarovky. Spotrebujú až deväťkrát menej elektrickej energie ako staré žiarovky a slúžia vám niekoľko rokov.


Moderné regulátory a zásuvky napojené na Wi-Fi je možné ovládať z mobilu.

Inteligentné zásuvky s časovačom

K dispozícii sú na trhu denné, týždenné aj mesačné časovače, izbové regulátory a zásuvky napojené na Wi-Fi, ktoré je možné programovať pre rôzne scenáre priamo z mobilného telefónu na akomkoľvek mieste. Umožňujú vám tiež zapnúť alebo vypnúť elektrické spotrebiče vo vhodnom čase pre používateľa alebo práve v čase so zníženou sadzbou. Napríklad od 6:00 do 7:00 sa kotol automaticky zapne a ohreje vodu za znížené ceny, a o 7:00 sa môžete pokojne umyť.

Ušetriť vám pomôže aj používanie vysoko účinných elektrických spotrebičov s triedou energetickej účinnosti najmenej A alebo A +. Mnoho výrobcov domácich spotrebičov teraz k svojim výrobkom pridáva ekonomické funkcie. Aj samotné pokyny už zvyčajne obsahujú tipy, ako pri ich používaní minúť menej.

Skúste energetický audit

Pri správnom prístupe k tejto problematike je možné ušetriť až 40 až 50 % tepla. Predovšetkým je potrebné kontaktovať energetického audítora. Špecialista, ktorý vykoná komplexný energetický prieskum budov a určí:

  • Koľko môže budova ušetriť energie?
  • Kde dochádza k tepelným stratám?
  • Ako tieto straty eliminovať?
  • Aké energeticky efektívne a energeticky úsporné opatrenia je potrebné vykonať, aby sa dosiahol maximálny úžitok?
  • Koľko to bude stáť?

Je potrebné automatizovať vykurovací systém

Vytvoriť individuálny bod tepla s automatizáciou závislou od počasia na základe údajov špeciálnych teplotných snímačov. Samotná automatizácia reguluje dodávku tepla do domu v závislosti od teploty vzduchu na ulici. Takto je možné ušetriť 10 až 40 % tepla.

V súlade s tým sa to odrazí v platbách za vykurovanie. Tiež si uvedomte, že pre pohodlie a príjemnú atmosféru vám postačí teplota 18 – 21 ° C.

Mali by ste mať dobrú izoláciu základov a celej budovy

Dobrá by mala byť aj izolácia budovy. Je však potrebné úplne izolovať celý obvod budovy na princípe súvislej čiary, to znamená celý obvod od suterénu po hrebeň strechy. Je vhodné izolovať suterén do hĺbky zamrznutia pôdy, podkrovia a strechy, ako aj všetku inžiniersku komunikáciu v suteréne, v podkroví a prípadne vo vchode. Hrúbka izolácie nesmie byť menšia ako priemer hrúbky potrubia. Len potom minimalizujete straty a bude pre vás lepšie udržiavať dom v teple.

Je potrebné čo najviac utesniť okná a dvere, vymeniť tesnenia na oknách a upraviť kovanie.

Dobrou metódou na úsporu tepla v byte je aj fólia odrážajúca teplo za radiátorom. Je tiež vhodné a dobré v dome zapojiť nový kotol s vysokou účinnosťou. Kotol, ktorý používa energeticky efektívnejšie a lacnejšie palivo.

Ak dodržíte všetky dôležité pravidlá, požadovaný cieľ bude reálnejší.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.