Rodinný dom potrebuje studňu

0 235

Splnenie sna o vlastnom malom domčeku niekde na vidieku sa spája s veľkou radosťou, ale aj s množstvom starostí. Myslieť musíte na množstvo detailov, a to nielen ohľadom samotnej stavby.

Aby ste mohli bývať v pohodlí, potrebujete to, čo aj v paneláku. Elektrina, voda a teplo sú základné komodity, ktoré treba do plánov zahrnúť. V paneláku všetko riešia iní a Vy len platíte mesačné platby. Tu je však riziko, ktorého sa obávajú všetci, a to neustála hrozba zvyšovania cien.

Všetci dobre vieme, že na trhu práce to stále nie je také ružové. Myslieť si tak, že aj naša výplata bude čoskoro rásť, alebo aspoň udrží krok s nákladmi na živobytie je naivné, a skôr sa obávame pravého opaku. Práve na financie by sme nemali myslieť len pri utváraní rozpočtu na samotnú stavbu, ale aj pri ďalších nákladoch na prevádzku domu.

Ak teda chcete ušetriť, môžete využiť niektorú z mnohých moderných technológií. Ich realizácia síce nie je lacná, no návratnosť je len niekoľko rokov, takže sa už veľmi skoro budete tešiť z ušetrenej hotovosti. Dnes však nie všetky obce sú pripojené na kanalizáciu a vodovod. Vlastná studňa a žumpa, alebo septik, sú teda nutnosťou pri každej stavbe. Ich výhoda je v tom, že sa nemusíte obávať pravidelných a rastúcich platieb, no investícia do ich vybudovania nie je malá.

Bez studne žiť v dome nemôžete, je to základná potreba, ktorú jednoducho musíte uspokojiť. Rátajte však aj s nemalou investíciou. Voda na pozemku je veľkou výhodou, no môžete mať studňu kopanú, alebo vŕtanú.

Ak máte vodu nízko pod povrchom, vystačíte si s kopaním, no takáto voda je náchylnejšia na znečistenie a je vhodná skôr na polievanie záhrady, ako na využitie v domácnosti. Oveľa kvalitnejšiu vodu nájdete hlboko pod povrchom, tu sa zrejme odbornej firme, ktorá sa zaoberá vŕtaním studní nevyhnete. Ich práca je však rýchla, takže 30 m studňu môžete mať hodovú za 1 deň. Takúto službu si však zaplatíte, a to zhruba 60 až 90 € za 1 meter studne. Konečná cena závisí od podložia, ale aj priemeru studne, máte to však bez ďalších starostí.

Studňu si však nemôžete vykopať len tak, najskôr musíte vybaviť geologický a hydrogeologický prieskum miesta. Potrebovať budete aj projekt vrtných prác, následne budete vybavovať stavebné povolenie. Musíte však absolvovať aj ďalšie náležitosti, aby ste mali studňu vyvŕtanú legálne. Suma všetkého Vás vyjde na niekoľko stoviek eur. Návratnosť však závisí od skutočnej ceny za práce, ale aj od Vašej spotreby vody.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.