Poznáte výhody podlahového kúrenia?

0 610

Veľa ľudí podlahovému vykurovaniu vôbec nedôveruje. Ktovie, či je to kvôli tomu, že ho nevidia, myslia si, že náklady na jeho prevádzku sú vyššie ako pri radiátoroch či majú strach z prípadného poškodenia a následne rozvŕtanej podlahy. Áno, je pravda, že ak sa vám podlahové kúrenie pokazí, jeho oprava je omnoho komplikovanejšia ako pri radiátoroch, ale za tie výhody, ktoré získate vďaka podlahovému kúreniu, to stojí. Čo vám tento spôsob kúrenia prinesie?

shutterstock_97794677

Spoznajte výhody podlahového vykurovania

Mnoho ľudí bude prekvapených, ale hlavnou výhodou nízke náklady na energie počas vykurovacej sezóny. Vďaka podlahovému kúreniu môžete oproti radiátorovému systému ušetriť od 15 – 50 %. Záleží to od mnohých faktorov – materiál podlahy, veľkosť izby, či je dom zateplený a podobne. Áno, je pravda, že za zavedenie podlahovému kúrenia zaplatíte viac, no vďaka tejto úspore je jeho návratnosť vysoká. Ďalšou výhodou je aj estetická rovina – podlahové kúrenie je pod zemou a nie je vidieť, zatiaľčo radiátory sú zasadené v priestore a nevyzerajú veľmi lichotivo.

Aké ďalšie výhody vás potešia

Predstavte si plochu radiátoru a teraz si to porovnajte s plochou celej izby. Podlahové kúrenie miestnosť vyhreje oveľa rovnomernejšie a teplota bude v celej izbe oveľa stabilnejšia. Veľkým plusom, hlavne pre alergikov či astmatikov, je, že tento typ kúrenia, narozdiel od toho radiátorového, nevíri v miestnosti vzduch a s ním prach s roztočmi. Taktiež vzduch nevysušuje tak veľmi ako radiátory, čiže už žiadne podráždené sliznice, červené oči či krv z nosa.

A existujú aj nejaké nevýhody?

Samozrejme, nikto nie je bezchybný. Jednou z nevýhod je pomalšia reakcia na požiadavky – čas na vyhriatie miestnosti je dlhší a tiež pomerne dlho trvá, kým kúrenie zareaguje na požiadavku zníženia teploty. Preto je vhodné do priestorov, kde sa pohybujete na dennej báze. Ďalšou nevýhodou je zložitosť a teda aj cenová náročnosť, keď sa rozhodnete pre podlahové kúrenie v už postavenom byte či dome počas rekonštrukcie. Každopádne výhody prevládajú a aj to je dôvod, prečo je podlahové kúrenie súčasťou takmer každého nízkoenergetického domu.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.