Fotovoltické riešenie si nenavrhujte sami. Obráťte sa na týchto odborníkov

0 1 407

Ako často uvažujete nad tým koľko energie miniete na bežnú prevádzku vašej domácnosti? Väčšine ľudí to dôjde až vo chvíli, keď drží v ruke faktúru. A tá vysoká suma nepoteší nikoho. Ceny elektriny a plynu sú vysoké, no existuje spôsob, ako dokážete ušetriť. A nie málo. Fotovoltika od ZSE môže znížiť vaše náklady na energie až o polovicu.

Vlastná domáca solárna elektráreň bude v nasledujúcich rokoch najvýhodnejším a najdostupnejším zdrojom získavania elektriny. Okrem toho, že ušetríte na poplatkoch za energie je toto riešenie aj ohľaduplné k životnému prostrediu. Na rozdiel od využívania tradičných zdrojov nemá žiadny negatívny dopad na prírodu. To sa v čase klimatickej krízy rozhodne počíta.

„Každá domácnosť, ktorá sa pre fotovoltické panely rozhodla si najprv položí základnú otázku, koľko panelov bude potrebovať na streche, aby si vyrobila dostatok elektrickej energie,“ hovorí Erik Chabreček, odborník na fotovoltiku zo ZSE. Okrem toho treba zvážiť aj ďalšie veci. Ktoré to sú? Prečítajte si, podľa čoho si vybrať fotovoltiku pre váš dom.

Nechajte si poradiť od odborníkov

Pred zostavovaním celého fotovoltického systému a následnou inštaláciou panelov sa vždy poraďte s kvalifikovanými odborníkmi, ktorí vám pomôžu navrhnúť vhodné riešenie.

Pri voľbe najvhodnejšieho riešenia je potrebné dôkladne si pozrieť orientáciu a sklon strechy, posúdiť vhodnosť statiky, rozvody, naplánovať vedenie kabeláže a mnohé ďalšie úkony, ktoré si vyžadujú solídnu osobnú obhliadku ešte pred samotnou inštaláciou,“ vysvetľuje Chabreček zo ZSE.

Aj inštaláciu fotovoltiky prenechajte odbornej firme, napriek tomu, že ste skúsený domáci majster. Pri manipulácii by ste ich mohli poškodiť, prípadne nesprávne zapojiť.

Na internete síce nájdete množstvo overených a zaručených návodov „ako na inštaláciu fotovoltiky svojpomocne“, no realita je úplne iná. Môžete sa stretnúť so situáciou, ktorú nebudete vedieť vyriešiť a v konečnom dôsledku budete aj tak musieť privolať odbornú firmu, ktorá vám však už nebude vedieť na dielo poskytnúť záruku.

ZSE vám zaručí bezpečnú a kvalitnú montáž panelov. Všetky nutné stavebné úpravy, ktoré sa týkajú prepojenia fotovoltických panelov a striedača kabelážou, ako aj prepojenie ďalších komponentov sú zahrnuté v cene.

„Naši pracovníci vlastnia potrebné osvedčenia a certifikáty o odbornej spôsobilosti, pred začatím inštalačných prác vždy zabezpečia miesto inštalácie, aby nedošlo k nežiaducej situácii a pri práci používajú všetky potrebné ochranné prostriedky,“ dopĺňa Erik Chabreček.

O počte panelov rozhoduje množstvo spotrebovanej elektriny

Na to, aby ste pre svoju domácnosť vyrobili dostatok elektriny vám nebude stačiť len jeden fotovoltaický panel. Dôležitým kritériom pri určení počtu potrebných fotovoltických panelov je výkon fotovoltiky. O tom, aký výkon je potrebný zase tozhoduje množstvo elektriny, ktorú v domácnosti spotrebujete.

„Ešte predtým, ako vám navrhneme ideálne riešenie pre váš rodinný dom, potrebujeme vedieť vašu celkovú spotrebu elektrickej energie. Samozrejme, spotreba elektriny nie je vždy rovnaká. Mení sa napríklad v závislosti od spotrebiteľského správania danej domácnosti a takisto sa mení aj v čase,“ objasňuje Chabreček.

Pri výbere konkrétneho fotovoltického riešenia je dôležité vedieť, kedy k spotrebe elektriny dochádza. Inú spotrebu má počas dňa rodina, ktorej členovia sú celý deň doma. Inú rodina, kde obaja rodičia dochádzajú za prácou a deti sú celý deň v škole. Obe rodiny môžu mať rovnaký odber elektriny v kWh počas roka, pri fotovoltike je však veľmi dôležité vedieť, kedy k spotrebe tejto elektriny dochádza.

V zásade však platí, že čím väčšia spotreba energií, tým väčší zmysel má uvažovať o fotovoltickom riešení. Pre lepšiu predstavu uvediem, že fotovoltika s desiatimi panelmi dokáže pokryť ročnú spotrebu domácnosti do 9 MWh. V mesiacoch jún a júl, kedy fotovoltika vyrába najviac, si takáto domácnosť dokáže zabezpečiť elektrinu len z vlastných zdrojov,“ hovorí Chabreček.

Ideálne sú fotovoltické panely s maximalizáciou výkonu

Rozdiel v získavaní slnečnej energie je medzi južnými a severnými regiónmi Slovenska len 10 až 15 percent ročne. Na výkon fotovoltických panelov to má len minimálny vplyv.

„Na Slovensku máme ideálne podmienky na efektívne využívanie fotovoltiky. Hoci na severe Slovenska máme počas roka menej slnečných dní, fotovoltické panely pracujú pri nižších teplotách efektívnejšie, ako keď sú prehrievané horúcim počasím. Z tohto pohľadu fungujú perfektne bez ohľadu na to, či vlastníte dom v Hurbanove alebo vo Vysokých Tatrách,“ hovorí odborník na fotovoltiku, Erik Chabreček zo ZSE.

Problém však nastáva vtedy, ak sú fotovoltické panely zatienené. Systém elektrinu nevyrába, pretože nedochádza k premene slnečného žiarenia na elektrickú energiu. Aby fotovoltická elektráreň fungovala čo najefektívnejšie a dokázala pokryť vašu spotrebu elektrickej energie dbajte na to, aby panely inštalované na vašej streche neboli zatienené stromami, okolitými budovami alebo nečistotami či snehom.

Riešením môžu byť aj špeciálne optimizéry výkonu, ktoré k fotovoltike dodáva ZSE. „Panely od nás majú špičkové výkonové optimizéry, ktoré maximalizujú výkon každého panela. V praxi to znamená, že ak sa zníži výkon jedného panela, napríklad z dôvodu zatienenia alebo napadaného lístia, ostatné panely stále pracujú na sto percent,“ vysvetľuje Chabreček.

ZSE vám navyše garantuje objem vyrobenej elektriny. Znamená to, že ak mala vaša fotovoltika vyrobiť dvetisíc kilowatthodín elektriny za rok, no vyrobila len tisícsedemsto, zvyšných 300 kilowatthodín vám ZSE vráti na faktúre v rámci ročného vyúčtovania elektriny.

Virtuálna batéria zvýši možnosti využitia fotovoltiky

Fotovoltické panely vyrobia najviac elektriny počas dňa v mesiacoch apríl až september. Intenzita slnečného žiarenia je vtedy najsilnejšia a fotovoltika dokáže pokryť spotrebu v plnom rozsahu. Avšak nie každá domácnosť funguje v nepretržitej prevádzke, aby všetku vyrobenú elektrinu dokázala okamžite aj zužitkovať. Väčšinou je ale nápor na spotrebu elektriny ráno, pred odchodom do práce a školy a poobede či večer, po návrate domov.

Ideálne je preto skombinovať fotovoltiku s Virtuálnou batériou od ZSE. Dokážete tak zužitkovať každú jednu kilowatthodinu, ktorú fotovoltika vyrobí. „Virtuálna batéria funguje ako priebežné úložisko, kam si dočasne uložíte prebytočnú elektrinu a ZSE vám ju vráti v čase, keď ju budete potrebovať. V momente keď bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najprv elektrinu z Virtuálnej batérie a až potom tú z distribučnej siete,“ vysvetľuje princíp fungovania batérie Erik Chabreček zo ZSE.

Do Virtuálnej batérie si môžete uložiť elektrinu do výšky celej vašej spotreby. Najefektívnejšie využívanie závisí od celkovej spotreby elektriny vo vašej domácnosti a od spôsobu, ako v priebehu dňa elektrinu spotrebúvate. Vďaka Virtuálnej batérii navyše zvýšite úsporu na poplatkoch za elektrinu až na 50 percent a skrátite návratnosť fotovoltiky len na sedem rokov.

Návratnosť celého fotovoltického riešenia závisí najmä od toho, ako dokáže domácnosť elektrinu z fotovoltiky využiť ale aj od toho, ako je navrhnutý výkon fotovoltiky voči potrebám domácnosti. Platí, že čím je podiel spotreby vlastnej elektriny vyšší, tým je vyššia aj úspora. Najrýchlejšiu návratnosť investície do fotovoltiky majú domácnosti, ktoré vedia využívať elektrospotrebiče počas dňa. Ideálne je zapínať umývačku riadu, práčku, filtráciu bazénu, ohrev vody, sušičku alebo nabíjať elektromobil medzi desiatou a šestnástou hodinou.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.