Od septembra budú v platnosti nové výťahové normy

0 331

Stav vašich aktuálnych výťahov to výrazne neovplyvní, no do určitej miery by sa ich funkčnosť mala tiež reflektovať. Ak by ste si neboli istí čoho všetkého sa to týka, vyhľadajte si výťahové normy STN EN 81-20 a STN EN 81-50, ktoré sa budú riadiť podľa novej smernice EP a Rady 2014/33/EU.

Funkcie výťahov sú nezastupiteľné, a to najmä vo výškových budovách, ktoré majú niekoľko desiatok poschodí. V takomto prípade je asi nereálne ísť na 10 a vyššie poschodie po schodoch a pešo, preto radšej využívate výťah.

Ani v bežnom panelovom dome, ktorý má viac ako 3 poschodia nie je toto zariadenie žiadnou zbytočnosťou. Ak je však jeho vek už naozaj kritický, nie vždy sa vám chce doň nastúpiť.

Nie len z tohto dôvodu by naše výťahy mali byť kontrolované a preverovaný ich stav. Kontrola ale nie je vždy tak presná, a preto sa veci a problémy riešia až za horúca. Niekedy môže pomôcť aj lepšia informovanosť samotných občanov, ktorí sa v prípade problémov môžu brániť oveľa lepšie.

V akom stave sú naše výťahy?

Podľa novej smernice patria výťahy k novým výrobkom až od okamihu, kedy budú nainštalované priamo v budove. Všetky osoby, ktoré sa zaoberajú realizáciou a inštalovaním týchto zariadení do budov by mali prejsť procesom školenia a získavania nových znalostí s týmto nariadením po vydaní predpisov v Zbierke zákonov SR.

Zlý stav výťahov v celej Európe

Nelichotivé čísla zhoršeného stavu výťahov neplatia len pre našu krajinu ani celý zvyšok krajín EU nie je na tom lepšie. Preto sa aj táto inštitúcia rozhodla začať bojovať proti nelichotivej situácii technického stavu výťahov, a to vydaním zoznamu rizík, ktoré by mohli zapríčiniť problém pri ich prevádzke.

Existujú aj pravidlá, ktoré hovoria, že kritický a veľmi nepriaznivý stav by sa mal odstrániť okamžite a iné situácie by sa mali riešiť priebežne, v časovom úseku 5 rokov a do 10 rokov by mali byť zrekonštruované všetky výťahy, ktoré určitým spôsobom nespĺňajú technické normy.

Na to, že je to v niektorých prípadoch hazardovanie s ľudským životom, by sa to mohlo brať trochu vážnejšie. Záleží to samozrejme aj na správcovi budovy, ktorý by mal byť prvou osobou, ktorá sa riadi všetky veci v oblasti bývania v takejto budove.

Aj svojou rukou môžete ale priložiť k lepšiemu stavu výťahov. Stačí dodržiavať všetky pokyny a zbytočne výťah nepreťažovať.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.