Hi-tech novinky v zabezpečení bytov

0 418

Naše domovy by mali byť naše hrady. To znamená nielen to, že by sme sa v nich mali cítiť dobre, ale tiež, že by mali byť nedobytné a bezpečné. Pomáhajú v tom aj hi-tech novinky.

Hovorí sa, že najlepší alarm je všetečná suseda na dôchodku. Nuž ale na ňu sa pri zabezpečení bytu pred nehodou, napríklad počas letnej dovolenky, veľmi spoliehať nemôžeme. Možno má v merku všetko, čo sa deje pred dverami, ale viac nie. Na jej aj našu smolu… Pritom toho na majiteľov bytov číha neúrekom, od zlodejov cez požiare, potopy až po nezbedné upratovačky.

Dobré správy

Počet vlámaní do objektov má síce aktuálne klesajúcu tendenciu – v roku 2014 dlhoprstí prenikli do takmer 10-tisíc objektov, kým o rok neskôr to bolo necelých 7-tisíc –, ale nie je to dôsledok dobrých susediek ani zlodejov dovolenkujúcich kdesi v raji. Hlavný podiel na tom má stále lepšie zabezpečenie objektov. To si potom krádežechtiví spoluobčania rozmyslia, či to skúsia!

Aké najmodernejšie technické novinky pomôžu ochrániť váš byt pred katastrofou, či už v podobe neželaných návštevníkov, alebo aj živlov, ako sú oheň či voda?

SHERLOCK Produktove fotografie

„Kukátko“ všetko vidí

Základným bezpečnostným prvkom, ktorý má ochrániť naše byty a najmä všetkých a všetko, čo sa v nich skrýva, sú dvere. Čím vyššia trieda bezpečnosti, tým dlhšie trvá zlodejom dostať sa dnu. Ich „prácu“ ešte skomplikuje a nám dodá nielen pocit väčšej istoty, ale aj prípadný záznam, hi-tech novinka, ktorá je už dostupná aj na slovenskom trhu – elektronický priezor. „Namiesto bežného priezoru sa dá do dvier namontovať šikovné panoramatické „kukátko“, v ktorom širokouhlá kamera sníma všetko, čo sa deje pred dverami. Videá a fotografie sa následne ukladajú, takže viete, kto u vás zvonil, aj keď ste neboli doma,“ hovorí Juraj Hroš, bezpečnostný analytik zo spoločnosti Sherlock. Systém sa napája na štyri batérie AA, má
3,5-palcový LED displej, záznam z dvojgigabajtovej karty sa dá jednoducho preniesť a super na priezore s infrakamerou je nielen jednoduchá inštalácia, ale aj komfortná obsluha a naozaj pekný dizajn.

Čik-čik domček

Pomerne horúcou novinkou je aj diaľkovo ovládaný zámok FAB ENTER, ktorý ovládate pomocou smartphonu, tabletu, PIN klávesnice, alebo odtlačkom prsta. „Využijete ho ak strácate kľúče, zabúdate pri odchode z domu zamykať, prípadne, ak chcete umožniť prístup do bytu blízkym počas dovolenky a nechcete riskovať stratu kľúča“, opisuje bezpečnostný analytik spoločnosti Sherlock Juraj Hroš ďalšiu z hi-tech noviniek, ktoré pomáhajú chrániť naše domovy.

BioKnob spoločnosti Tychi Systems je zas systém odomkýnajúci dvere na základe odtlačku prsta. To, čo vyzerá ako vkusná kľučka, je v skutočnosti snímač. Ak sa odtlačok prsta zhoduje s naprogramovaným vzorom, budete vpustení.

„Pokiaľ ide o stráženie vstupu do bytu, na trhu sa bude určite dariť inováciám v ovládaní a sledovaní vstupov cez smart technológie, v odplašovaní neželaného návštevníka na diaľku zvukovým signálom, ale aj prídavným zariadeniam na kľučku, ktorými sa potom dajú dvere otvoriť inak než klasickým kľúčom,“ myslí si bezpečnostný analytik.

Tomu sa naozaj povie technický pokrok. Ešte keby vymysleli smart riešenie na rodinné problémy… Tak ďaleko technika ešte nie je, no s novými vecičkami môžeme mať domácnosť v absolútnom bezpečí a aj bez všetečnej susedky si môžeme v pokoji užiť napríklad dovolenku. Len treba mať poruke telefón, aby sme sa dozvedeli, keby sa doma niečo „zomlelo“.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.