Ak ste si pred niekoľkými dňami kúpili nehnuteľnosť a všetky úkony prebehli bez najmenších problémov. Na základe kúpnej zmluvy si budete musieť zapísať túto nehnuteľnosť aj do katastra. Vlastnícke právo bude jednou z množstva výhod, ktoré tým získate.
Pozor na každý jeden detail
Každé uzatvorenie obchodu je charakterizované určitou zmluvou. A platí to aj pri nehnuteľnostiach. V tomto prípade by ste si ale mali dávať na všetko dvojnásobný pozor, pretože ide o strechu nad hlavou, o ktorú vás môže pripraviť aj tá najmenšia nepozornosť a detail.
Základom úspešného obchodu je dobrá zmluva
Ideálne je, ak máte po ruke svojho právnika, ktorý vám pri všetkých úkonoch poradí. Rovnako tak môže spísať alebo skontrolovať kúpno-predajnú zmluvu. Tá je základ, od ktorého sa bude odvíjať všetko ostatné, ako aj samotný vklad do katastra. Len málokto vám ale tieto veci urobí zadarmo, takže si svoje rozhodnutia dobre premyslite.
Nie je to však nič náročné a s dostupnými informáciami dokážete zmluvu sformulovať veľmi jednoducho. Viac menej je to ale úloha predávajúceho. Vy ako kupujúci si pri vklade na kataster musíte potom spísať návrh na vklad.
Ten by mal byť v podstate vychádzať z kúpno-predajnej zmluvy. S jeho prípravou vám ale môže pomôcť aj katastrálny zákon, konkrétne jeho 4 časť §24, kde je uvedené, čo musí návrh na začatie katastrálneho konania obsahovať.
V podstate by mali byť v návrhu uvedené všetky predmetné veci zo zmluvy s dôležitými rozlohami a popisom nehnuteľností, ako ďalšie iné náležitosti, ktoré stačí opísať zo zmluvy (samozrejme, ak je dobrá).
S návrhom na vklad vaše starosti nekončia
Okrem toho, že s nadobudnutým vlastníctvom k danej nehnuteľnosti sa musíte zapísať na matrike a zmeniť trvalé bydlisko (ak nejde o obchodné priestory), je vašou povinnosťou nahlásiť tieto zmeny aj zamestnávateľovi, v banke a poisťovniam, prípadne iným dôležitým inštitúciám, s ktorými často komunikujete.
Na tieto veci ale potrebujete list vlastníctva. Získate ho po doručení rozhodnutia z katastra, ktoré ale môže meškať. Zákonná lehota na konanie v návrhu na vklad je 30 dní, no úrad môže rozhodnúť aj po tejto lehote. Na jednej strane je to pre vás nevýhoda, pretože stále nemáte nič v rukách a nemôžete konať ďalej, no na druhej môžete požiadať o vrátenie poplatku za návrh na vklad do katastra.
Sledujte si dátumy
Správny poplatok za bežný vklad alebo inak povedané „kolok“, stojí 66 €, čo nie je malá suma, ktorú môžete takto získať späť.
Pri písaní žiadosti o vrátenie poplatku sa môžete riadiť zákonom č. 145/1995 Z. z., §10 Vrátenie poplatku, kde je uvedené všetko podstatné, ako aj fakt, že tento nárok vám zaniká až uplynutím troch rokov od konca kalendárneho roka, v ktorom bol poplatok zaplatený. Teda ak si na to spomeniete neskôr, nič sa nedeje, do troch rokov môžete požiadať o vrátenie poplatku, ak nebol vklad urobený v lehote 30 dní od podania návrhu. Všetko si musíte sledovať a dokumenty starostlivo uschovať, ako aj posielať úradnú a dôležitú poštu doporučeným listom.
Pri vybavovaní vám držíme palce, a veríme, že s týmito informáciami sa vám podarí zapísať si svoju nehnuteľnosť do katastra zadarmo a bez poplatkov tiež. Za 66 € si predsa môžete do nového bytu kúpiť niečo iné, pekné alebo multifunkčné, čo vám bude na niekoľko ďalších rokov robiť radosť.