Ako správne uchovávať kávu? Komora, chladnička alebo mraznička?

0 1 096

Každý milovník osviežujúcej, aromatickej kávy sa nielen ráno zaoberá otázkou, ako tento produkt správne uchovávať tak, aby si vždy ďalšia šálka tohto lahodného nápoja zachovala svoju pôvodnú chuť a vôňu. Ako vieme, nie len jej balenie, ale aj spôsob uskladnenia, môže ovplyvniť výslednú kvalitu. Viete ale, aké pravidlá by sa mali v tejto súvislosti dodržiavať, aby nápoj zostal vo svojej špičkovej podobe a originálnej chuti čo najdlhšie?

Rozhoduje spotreba

Akákoľvek otázky ohľadom správneho skladovania kávy, by ste mali začať riešiť v závislosti od množstva jej spotreby. Okrem úspory to prospeje aj jej chuti, ktorú potom určite oceníte aj pri samotnej príprave a pití.

Je rozumnejšie, ak si do zásoby pripravíte objem a množstvo kávy, o ktorej viete, že ju spotrebujete v priebehu niekoľkých dní, ideálne do dvoch týždňov. Toto jednoduché pravidlo alebo rada, vám umožní vychutnať si vynikajúcu kávu bez straty jej chuti alebo vône. Koniec koncov, skutoční gurmáni vedia, že čerstvá káva je najlepšia a skutočne chutná.

Čo vplýva na kvalitu a chuť kávy?

Samozrejme, tých aspektov je veľmi veľa. Vonkajšie sily sa na čerstvosti tohto produktu podieľajú vo výraznej miere. Najväčšie poškodenie čerstvých kávových zŕn však spôsobujú tieto 4 veci:

  • vzduch;
  • vlhkosť;
  • teplo;
  • a svetlo.

To znamená, že vplyv týchto faktorov sa budete musieť, v záujme čo najvyššej čerstvosti kávy, snažiť eliminovať a podľa toho sa o jej uskladnenie aj postarať.

V čom by mala byť káva uskladnená?

Možnosti, ktorými v tomto smere disponujeme, sú obrovské. Často sa však stretávame s tým, že kávu nechávame v balení, v ktorom sme ju v obchode alebo inej špecializovanej predajni zakúpili. Ak je káva kvalitná a poznáte jej výrobcu, už samotné balenie by malo byť určené na jej správne uskladnenie. Vybavené jednosmerným ventilom, vďaka ktorému sa z obalu dostávajú niektoré plyny po pražení vždy len von.

Z tohto dôvodu je kávu niekedy naozaj zbytočné presýpať, stačí len vrecko uzavrieť špeciálnym zipsom, ktorý má dnes už každé jedno moderné balenie, a to nielen v prípade kávy.

Sú nádoby na kávu riešenie?

Existujú ľudia, ktorí si na uskladnenie kávy vyberú plastové, keramické alebo sklenené nádoby. Pýtate sa, ktorá voľba je z toho najlepšia?

Káva v nádhernej sklenenej dóze bude na kuchynskej linke alebo barovom pulte vyzerať možno dokonale, ale na jej kvalitu to dobre nevplýva, pretože sa k nej dostane svetlo. Je lepšie uprednostniť výrobky, ktoré sú nepriehľadné a dobre utesnené, aby sa ku káve nedostala ani vlhkosť, vzduch a okolité vône či pachy.

Fóliové vrecká na zips sú na tento účel perfektné, no ich pevnosť nie je stabilná a dlho nevydržia. Zvoľte si hermeticky uzavretú nádobu, ktorých dnes nájdete v obchode naozaj veľa. Ideálne riešenie pre tých, ktorý si potrpia na čerstvosť zrnkovej kávy, pripravenej v automatickom kávovare.

Nekupujte nič veľké

Pri skladovaní si dávajte pozor aj na objem nádoby. Zbytočne veľa vzduchu, nie je dobré riešenie. Aj z tohto dôvodu sa oplatí myslieť na reálnu spotrebu kávy a jej množstvo zakúpené v obchode.

Ak ste pozorne čítali, už budete vedieť, že kávu nesmiete dávať do vlhkej miestnosti. Určite nie ani na priame slnko a do miest, kde máte uložené iné aromatické koreniny a potraviny. Ak vám záleží na jej originálnej chuti, káva musí mať jednoducho svoje špeciálne miesto.

Pomôže chladnička?

Často si ľudia myslia, že mnohé potraviny si svoju čerstvosť uchovajú vďaka vyššiemu chladu. Áno, niektoré určite, ale káva nie. A rozhodne to s ňou nedopadne dobre ani vo vašej chladničke. Tu je predsa vlhkosti viac než dosť.

Alternatívou môže byť mraznička, no káva musí byť v dobre uzavretej nádobe alebo vrecku. Pred jej prípravou ju potom nemusíte dokonca ani rozmrazovať a stačí ju jednoducho hneď pomlieť. V chladničke ju ale určite neskladujte a aj mraznička by mala byť iba výnimočný prípad, ak ste to s jej množstvom pri kúpe naozaj neodhadli.

Ak hľadáte správny typy na uskladnenie kávy, začnite sledovaním dátumu výroby, praženia a spotreby. Aj toto sú veci, ktoré vám čerstvosť kávy môžu oddialiť a pôžitok z jej chuti a nádhernej arómy pokaziť. A ako ste na tom vy? Ktorý trik vám pomáha zachovať čerstvosť kávy čo najdlhšie?

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.